Haberler

ARABA KAZALARINA NEDEN OLAN 5 GENEL MEKANİK SORUN

Günümüz araçları belirlenmiş güvenlik standartlarına göre üretilmektedir; ancak, mekanik arızalardan kaynaklanan trafik kazaları hala ciddi yaralanmalara ve ölümlere neden olmaktadır.

Araba kazalarının bazı yaygın nedenleri, kötü yol koşulları, arızalı mekanik ekipman ve kötü hava koşulları gibi diğer faktörlerle birlikte ihmal ve hatalı sürücü davranışını içerir. 

Kazaların büyük bir yüzdesine ihmalkar sürüş, etki altında sürüş, dikkati dağılmış sürüş ve agresif sürüş gibi sürücü hataları neden olsa da, önemli sayıda araba kazası mekanik kusurlardan kaynaklanmaktadır . 

Bugün, çoğu araç uzmanlar tarafından belirlenen güvenlik standartlarına uymak için üretilmektedir, ancak araba kazalarına neden olduğu bilinen bazı mekanik arızalar vardır.

HATALI FRENLER

Fren arızası , otomobil kazalarına yol açabilecek yaygın mekanik kusurlardan biridir . Çift fren sistemleri gibi modern otomobil teknolojileri, mekanik arıza riskini azaltır. Bir devre arızası durumunda, diğer devre devreye girecek ve aracın fren yapmasını sağlayacaktır. Arabaları daha güvenli hale getiren bir diğer teknoloji, acil durumlarda ön araba tekerleklerinin kilitlenmesini önleyen kilitlenmeyen fren sistemidir.

 

LASTİK BASINCI

Lastikler bugün birkaç yıl öncesine göre çok daha güvenlidir. Bununla birlikte, eskimiş lastikler ve şişirilmiş lastikler motorlu taşıt kazalarının başlıca nedenidir. 

Arabalarda hatalı süspansiyonlar ve yanlış hizalanmış süspansiyonlar eşit olmayan lastiklere neden olabilir ve sonuçta bir kazaya neden olabilir.

HATALI DİREKSİYON SİSTEMLERİ VE SÜSPANSİYONLAR

Bir araba yüksek hızda seyahat ediyorsa ve süspansiyon sistemi arızalanırsa, sürücü ne kadar deneyimli olursa olsun büyük bir kazaya neden olabilir. 

Mekanik arızalardan kaynaklanan kazaları önlemek için sürücünün önleyici adımlar atması önemlidir. Sürücüler araçlarını iyi muhafaza etmeli ve ekipman ve bileşenleri Ustalara düzenli aralıklarla test ettirmelidir.

ARIZALI FARLAR VE STOP LAMBALARI

Araç kazalarının büyük bir yüzdesi, gündüze göre geceleri meydana gelir, çünkü sürücülerin görebilmesi için ışıklara bağlı olması gerektiğinde düşük görünürlük etkindir.

 Araç farları, fren lambalarını veya arka lambaları kırılmış veya kararmışsa, sürücünün görmesi ve diğer sürücülerin aracı görmesi son derece zor olabilir. Tüm ışıkları mükemmel çalışır durumda olduklarından emin olmak için düzenli olarak inceleyin.

ARIZALI SİLECEKLER

Yağmur ve karda sürüş son derece zor olabilir ve güvenli sürüş için kaliteli ve düzgün çalışan sileceklere ihtiyacınız vardır. 

Bir kar fırtınası veya yağmurda araba kullanırken silecekler arızalanırsa, görüşünüzü hemen kaybedersiniz

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir