Genel Haberler

ALTERNATÖR NEDİR VE TAM OLARAK NE İŞE YARAR?

Herkes daha önce “alternatörü” duymuştu. Bir kez ve tam olarak ne olduğunu, arabamızda hangi rolü oynadığını ve arızalandığında nasıl başa çıkacağımızı anlamanın zamanı geldi

Alternatör nedir ? 

Alternatör, manyetik bobin ve çubuktan oluşan araba için  küçük bir jeneratördür. Aracın motorunu çalıştırdığınızda, çubuk kayışla dönmeye başlar. Araba alternatörünün ana işlevi, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmek ve bunu aküye elektrik şarjı sağlamak için kullanmaktır.

Böylece, aracın diğer elektrikli bileşenlerine güç sağlar.

Aracın motoru çalışır çalışmaz, şarj standartlarının 13.5-14.2 Volt  arasında olması gerekir. Bununla birlikte alternatör   klima, ışıklar ve silecekler gibi çeşitli elektrikli parçaların aktif olup olmamasına bağlı olarak değişebilir.

Alternatör arızası: Araba alternatörünün arızalı olup olmadığını nasıl bilebiliriz ?

Bir sorunu gösteren birkaç hata vardır:

  • Gösterge panelinde AKÜ lambası ışığı yanıyor – Böyle bir durumda, otomobil alternatörü aküyü şarj etmiyordur.
  • Kayış yırtılmış – erozyon ve / veya deformasyon nedeniyle kayış yırtılabilir. Bunu önlemek için araca bakım yaparken kayışını  kontrol ettirin / edin.
  • Aşırı şarj – alternatör aküye çok fazla voltaj sağlar. Bu tehlikeli bir durumdur ve araç en kısa zamanda bir tamirciye getirilmelidir.
  • Şarj ışığı yok – Bu durumda, elektrik akımında bir bağlantı kesilir. Bu durumda arabanızı servis için tamirciye götürmeniz önerilir.

Alternatör sorunları nelerdir ?

Alternatörler düzenli bakım gerektirmez, herhangi bir arıza olmadan 8 yıla kadar dayanabilirler. Arıza durumunda, araç akünün bitmesinden önce kısa bir süre akü gücüyle çalışabilir.

Bu durumda, alternatör değiştirilmelidir. Ne yazık ki, alternatör tamiri maalesef pahalı olabilir.

Alternatör ile ilgili bir problemi tespit etmenin en kolay yolu Ustaya götürüp kontrol ettirmektir. 

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir