Genel Haberler

MARŞ MOTORU NEDİR ARIZALARI NELERDİR ?

Marş motoru, motoru çalıştırmak veya motoru çalıştırmak için “marş” yapan bir elektrik motorudur. 

Güçlü bir DC (Doğru Akım) elektrik motorundan ve motora bağlı marş solenoidinden oluşur (resme bakın)

Çoğu otomobilde, bir marş motoru motora veya şanzımana cıvatalanır.

Marş motoru, aracın ana 12 volt aküsü ile çalışır. Motoru  çevirmek için marş motoru çok yüksek bir elektrik akımı gerektirir, bu da akünün yeterli güce sahip olması gerektiği anlamına gelir. 

Akü boşalmışsa, arabadaki akü lambası yanabilir, ancak marş motorunu döndürmek için yeterli güç (akım) olmayacaktır.

Kötü marş motorunun belirtileri nelerdir : Tam olarak şarj edilmiş bir aküye sahip bir araba çalıştırırken, tek bir tıklama sesi var veya hiç bir şey olmuyor. Marş motoru kontrol terminalinde 12 Volt güç olmasına rağmen marş motoru çalışmaz.

Başka bir belirti , marş motorunun çalıştığı, ancak motoru çevirmediğidir. Genellikle bu, aracı çalıştırırken yüksek bir gıcırdama sesine neden olabilir. Tabii ki, bu aynı zamanda esnek plakanın veya volanın halka dişlisi üzerindeki hasarlı dişlerden de kaynaklanabilir.

MARŞ MOTORU SOLENOİDİ

Tipik bir marş solenoidi, marş kontrol kablosu için bir küçük konektöre (fotoğraftaki beyaz konektöre) ve iki büyük terminale sahiptir: biri pozitif akü kablosu için ve diğeri marş motoruna güç veren kalın tel için (aşağıdaki şemaya bakın)

Marş motoru solenoidi güçlü bir elektrik rölesi olarak çalışır. Etkinleştirildiğinde, kontrol terminali üzerinden, solenoid yüksek akım elektrik devresini kapatır ve akü gücünü marş motoruna gönderir. 

Aynı zamanda, marş solenoidi marş dişlisini , motor esnek plakasının veya volanın halka dişlisi ile örmek için ileri doğru iter .

Akü Kabloları

Bahsettiğimiz gibi, marş motoru motoru çevirmek için çok yüksek bir elektrik akımı gerektirir, bu yüzden aküye kalın (büyük gösterge) kablolarla bağlanır (şemaya bakın). Negatif (toprak) kablo, negatif ”  ” akü terminalini marş motorunun yakınına motor silindir bloğuna veya şanzımana bağlar . 

Pozitif kablo pozitif ” + ” akü terminalini marş solenoidine bağlar . Çoğu zaman, akü kablolarından birinde zayıf bir bağlantı marş motorunun çalışmamasına neden olabilir.

Başlangıç ​​sistemi nasıl çalışır :

Kontak anahtarını START (BAŞLAT) konumuna getirdiğinizde veya START (Başlat) düğmesine bastığınızda, şanzıman Park veya Nötr konumdaysa akü voltajı marş motoru kontrol devresinden geçer ve marş solenoidini etkinleştirir. 

Marş motoru solenoidi marş motorunu çalıştırır. Aynı zamanda, marş solenoidi marş dişlisini motor volanı ile (otomatik şanzımanda esnek plaka) örmek için ileri doğru iter. Volan motor krank miline bağlıdır. Marş motoru dönerek motor krank milini çevirerek motorun çalışmasını sağlar. Basmalı düğme çalıştırmalı araçlarda, motor çalışmaya başlar başlamaz sistem marş motorunu devreden çıkarır.

Nötr emniyet şalteri

Güvenlik nedeniyle, marş motoru sadece otomatik şanzıman Park veya Nötr konumdayken çalıştırılabilir ; veya araçta manuel şanzıman varsa, debriyaj pedalına basıldığında 

Düz şanzımanlı araçlarda, debriyaj pedalı anahtarı basıldığında marş motoru devresini tamamlar. Otomatik şanzımanlı araçlarda, şanzıman kademe anahtarı , marş motorunun sadece şanzıman Park veya Nötr konumdayken çalışmasına izin verir.

Şanzıman kademe anahtarının görevi, araç bilgisayarına (PCM) şanzımanın hangi viteste olduğunu söylemektir. Arabanızın ön panelinde bir vites göstergesi varsa, bir şanzıman kademesi göstergesinin çalışmadığını görebilirsiniz.

En yaygın sorun şanzımanı “Park” a kaydırdığınızda ve “P” harfinin kısa çizgide gösterilmemesidir. Yani araç bilgisayarı (PCM) şanzımanın “Park” konumunda olduğunu bilmiyor ve marş motorunun çalışmasına izin vermiyor. Bu sorunun belirtisi, aracın Nötr olarak başlaması, ancak “Park” da başlamamasıdır.

Bu soruna genellikle aşınmış veya sıkışmış bir kablo veya kablo kolu neden olur. Üzerindeki pas, kablo hareketini kısıtlar ve anahtarın düzgün çalışmasını önler. Çözüm, kablo bağlantı noktasını yağlamak ve gerekirse paslanmış parçaları değiştirmek olabilir. 

Şanzıman kademe anahtarı konumunun da yeniden ayarlanması gerekebilir.

Sistem sorunlarını başlatma

Çalıştırma sistemi sorunları yaygındır ve hepsine arızalı bir marş motoru neden olmaz. Sorunun nedenini bulmak için, başlangıç ​​sisteminin doğru test edilmesi gerekir. 

Arabayı çalıştırmaya çalıştığınızda, marş motorunun her zamanki gibi krank yaptığını duyuyorsanız, ancak araç çalışmazsa, sorun büyük olasılıkla başlangıç ​​sistemiyle ilgili değildir – ipuçları için araç durmadan sorun giderme kılavuzunu okuyun bir problem nasıl bulunur. 

Aşağıda bazı yaygın başlangıç ​​sistemi sorunları verilmiştir :

Akünün arızalanması çok yaygındır. Bazen parazit akım çekilmesine neden olan veya arızalı elektrik bileşenlerinden biri pili boşaltır. 

Bazen, eski bir akü uyarı olmadan bir gün ölebilir. Her iki durumda da, akünün şarjı düşükse, marş motorunun motoru  çevirmesi için yeterli güce sahip olmaz .

Akü şarjı düşükse, motoru çalıştırmaya çalışırken tek bir tıklama veya tekrarlanan bir tıklama duyabilirsiniz veya marş yavaşça dönüp durabilir.

Kablo terminallerindeki kötü bağlantı, marş motorunun çalışmamasına veya çok yavaş çalışmasına neden olabilir. Genellikle akü terminalleri veya toprak kablosu bağlantısı paslanmaya başlar ve bu da marş problemlerine neden olur.

Bazen marş kontrol terminali paslanır ( fotoğrafta ) veya marş kontrol kablosu gevşer veya terminalden ayrılır ve marş motorunun çalışmamasına neden olur. Örneğin, bu aşınmış marş kontrol terminali Mazda 3’te marşsız, marşsız duruma neden oldu.

Bunu ancak kontrol kablosu konnektörünü çıkardıktan sonra fark ettik. Terminali temizlemek ve konektörü değiştirmek sorunu çözdü.

Sıklıkla başarısız olan bir başka parça marş motorunun kendisidir. Bazen marş motorunun içindeki karbon fırçalar veya diğer bazı parçalar aşınır ve marş motoru çalışmayı durdurur.

Örneğin, başarısız bir marş motoru bazı Toyota Corolla ve Matrix modellerinde yaygındı. İyi bir akü ile bile, marş tıklar, ancak dönmez.

Marş motoru arızalıysa, değiştirilmesi gerekir, bu da 1000 ila 3500 lira arasında değişebilir. Marş motorunu yeniden oluşturmak genellikle daha ucuzdur, ancak daha fazla zaman alır.

Bazen marş dişlisi bir nedenden dolayı motor volanına tam olarak oturmaz. Bu, aracı çalıştırmaya çalışırken çok yüksek bir metal taşlama veya çırpma sesine neden olabilir. Bu durumda, volan halka dişlisinin hasarlı dişler açısından kontrol edilmesi gerekir.

Kontak anahtarı da sıklıkla arıza yapıyor. Kontak anahtarının içindeki temas noktaları aşınır, bu nedenle kontak anahtarını “Start” konumuna getirdiğinizde, marş motoru solenoidini etkinleştirmek için marş kontrol devresinden elektrik akımı geçmez. Kontaktaki anahtarı sallamak arabanın çalıştırılmasına yardımcı oluyorsa, kontak anahtarının arızalı olması mümkündür.

Nötr bir güvenlik anahtarı da arızalanabilir veya ayardan çıkabilir. Örneğin, bir araç “Nötr” konumunda çalışıyor ancak “Park” konumunda çalışmıyorsa, önce nötr emniyet şalteri kontrol edilmelidir.

Başlangıç ​​sistemi nasıl test edilir

Marş motoru çalışmadığında, önce akünün şarj durumu, akü terminalleri ve akü kabloları kontrol edilmelidir. Zayıf bir pilin belirtilerinden biri, anahtar START (BAŞLAT) konumuna getirildiğinde gösterge ışıklarının kararmasıdır.

Bir sonraki adım tipik olarak marş kontrol devresinin test edilmesini içerir. 

Tamirciniz, anahtar START (BAŞLAT) konumundayken marş motoru solenoid kontrol terminalindeki akü voltajını ölçerek başlayabilir. 

Voltaj yoksa, sorun büyük olasılıkla marş kontrol devresinde (kontak anahtarı, marş rölesi, nötr emniyet anahtarı, kontrol teli). Marş motoru solenoid kontrol terminalinde, anahtar START (BAŞLAT) konumunda bir akü gerilimi varsa, marş motorunun kendisi kötü olabilir. Marş motoru solenoid kontrol terminali de doğru bağlantı açısından kontrol edilmelidir.

Marş motoru nasıl çalışır ?

Marş motorunda tipik olarak marş motoru gövdesine içeriden tutturulmuş dört alan sargısı (alan bobinleri) bulunur. 

Armatür (dönen kısım), alan fırçalarıyla seri olarak karbon fırçalara bağlanır. Armatürün ön ucunda, armatürün bir tek yönlü kavrama vasıtasıyla tutturulduğu küçük bir dişli vardır.

Marş motoru nasıl çalışır ?

Sürücü anahtarı çevirdiğinde veya Başlat düğmesine bastığında, solenoid sargısına enerji verilir. Solenoid piston ok yönünde hareket eder ve solenoid kontaklarını kapatır. Bu, akü gücünü marş motoruna (alan bobinleri ve armatür) bağlar. 

Aynı zamanda, piston marş dişlisini koldan ileri doğru iter. Vites daha sonra esnek plakanın halka dişlisine geçer ve ters çevirir. Esnek plaka motor krank miline bağlıdır.

Marş problemlerinin çoğu, aşınmış veya yanmış solenoid temas noktaları, aşınmış fırçalar ve bir komütatör ve aşınmış armatür burçlarından kaynaklanır. 

Yıpranmış solenoid kontaklarının belirtisi, solenoidin tıklaması ancak marş motorunun çalışmamasıdır. Marş fırçaları aşındığında marş motoru ses çıkarmaz. Ön ve arka armatür burçları aşındığında, armatür saha pabuçlarına sürtünerek marş motorunun yavaş ve gürültülü çalışmasına neden olur.

Birçok modern marş motorunda, burçlar yerine küçük bilyalı rulmanlar bulunur. Marş motorunu yeniden oluşturmak istiyorsanız, yaygın aşınma parçalarını içeren marş motoru yeniden oluşturma kitleri satılmaktadır.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir