Genel

Silindir Kapak Contası Arızaları Nelerdir ?

Silindir Kapak Contası motorun hayati parçalarından biridir. Kapak Contasıyla ilgili  herhangi bir sorun varsa hızlı bir şekilde onarımı yapılmalı işinin ehli usta tarafından sorun tespit edilmelidir. Arıza ihmal edilirse ciddi sorunlara ve ek masraflara neden olabilir.

Genel bilgi

Kapak contası  motor bloğu ve silindir başları arasında işlev görür. Tipik olarak ve ideal olarak, bir otomobil kapak contası çelik veya bakırdan oluşacaktır. 

Kompozitten yapılmış grafit veya asbest gibi bazı contalar vardır, ancak bu kapak contaları o kadar etkili değildir. Buna ek olarak, üreticiler ürünle ilgili sağlık sorunları nedeniyle asbest kullanmaktan kaçınmaya çalışıyorlar.

Kapak contasını bu kadar önemli bir içten yanmalı motor bileşeni yapan çeşitli faktörler vardır. İlk olarak, kapak contası, gaz dumanının bujisi ateşlemesi ile oluşturulan basıncın yanma odasının içinde kalmasını sağlamaktan sorumludur. Yanma odası pistonları barındırır, bu nedenle pistonların düzgün ateşlendiğinden emin olmak için maksimum basınç gerekir. Kapak contası aynı zamanda motor yağı ve soğutma sıvısı için bir geçiş yolu görevi görür ve bölmeleri ayrı tutar, böylece iki sıvının karıştırılmaması sağlanır. Her sıvı tamamen farklı bir amaca hizmet eder, bu nedenle iki sıvının (Su,Yağ) ayrı kalması çok önemlidir.

Sorunların Nedenleri

Üflemeli veya hasarlı bir kapak contasının ana nedeni aşırı motor sıcaklığıdır. Yüksek motor sıcaklıklarına genellikle bir soğutma suyu sızıntısı neden olur veya radyatörde yeterli miktarda soğutma suyu bulunmaz. 

Farklı kapak contalarının farklı aşamalarda ve sıcaklıklarda azalacağına dikkat etmek önemlidir. Alüminyum, ısıtıldığında diğer metallerden daha hızlı genişleme eğilimindedir, bu nedenle alüminyum silindir kapağı diğer seçeneklerden daha az arzu edilir. 

Bir metal yüksek  genleşme oranına sahip olduğunda, sıcaklık değiştikçe ilgili maddenin hacmi de değişir. Nispeten yüksek  genleşme oranına sahip olan alüminyum, kapak contasının hızlı bir şekilde genişlemesine neden olur ve malzemenin bütünlüğünü zayıflatır, bu nedenle optimal olmayan bir kapak contası seçimi yapar.

Kapak Contası Tehlikeleri

Kapak contası patladığında veya hasar gördüğünde, arabanız resmi olarak ciddi mekanik tahribatın bir bomba haline gelecektir. Aracınız üflemeli bir kapak contasıyla ne kadar uzun süre çalıştırılırsa, motorda o kadar fazla hasar meydana gelmesi muhtemeldir.

Kapak contası patladığında, motorda hemen basınç kaybı olur. Yukarıda belirtildiği gibi, kapak contası, piston bölmesinde basıncı koruyan bir conta görevi görür. Kapak contası patladığında, basıncın kaçmasına izin verilir. Yanma odasındaki basınç, pistonların zorla ateş etmesini sağlayan şey olduğundan, sürücü derhal bir güç kaybını fark etmeli ve yakıt verimliliği azalması gibi diğer performans sorunlarını fark etmeye başlamalıdır.

Kapak contası patladığında, yağ ve soğutucu geçiş yolları sızmaya başlar ve her iki sıvının ait olmadıkları yerlere girmesine izin verir ve daha kapsamlı hasara neden olur. Soğutma sıvısı yanma odalarına girebilir ve motor yağı ile karışarak motor yağının seyrelmesine neden olurken aynı zamanda soğutma sistemini soğutma sisteminden motorun aşırı ısınmasına neden olur. Soğutucu bir yağlayıcı değildir, bu nedenle motor yağı ile karışan daha fazla soğutucu, daha az yağlanan bir arabanın hareketli parçalarıdır ve daha hızlı bir felaket gerçekleşir.

Üfüren bir kapak contasının belirtileri:

Üfüren kapak contasına sahip bir otomobilin sahip olacağı bir avuç semptom var. Bazıları diğerlerinden daha açıktır.

İlk ve muhtemelen en dikkat çekici uyarı işareti , anormal derecede yüksek bir motor sıcaklığıdır. Ön paneldeki termostat alışılmadık derecede yüksek oluyorsa veya aşırı yüksek motor sıcaklıkları nedeniyle uyarı ışığı yanıyorsa, bu birkaç farklı şeyi gösterebilir. Anormal derecede yüksek motor sıcaklıkları, üflemeli bir kapak contasının nedeni ve semptomudur. 

Yukarıda belirtildiği gibi, yüksek sıcaklıklar bir kapak contasına zarar verebilir, ancak bir kapak contası hasar gördüğünde motor sıcaklığı hemen yükselmeye başlar. 

Bu bizi ikinci belirtimize götürüyor.

İkinci belirti düşük soğutma suyu seviyeleridir. Arızalı veya hasarlı bir kapak contası soğutucuyu sızdırır, bu nedenle soğutucu seviyesi göstergesi çok düşük olacaktır. 

Aracınız park edildiğinde oluşan soğutma suyu havuzlarını kontrol etmek ve soğutma suyu seviyelerini düzenli olarak kontrol etmek önemlidir. Beklendiği gibi düşük soğutma sıvısı seviyeleri, motor sıcaklığının yükselmesine neden olacaktır.

Hasarlı bir kapak contasının üçüncü işareti de bir diğer bariz contadır. Bu belirti, aracınızın düzgün çalışmamasını içerir. Motor tekliyor, sarsılıyor ve / veya duruyor. Bu, özellikle motor soğuksa meydana gelecektir. Eski araçlar, motorların daha fazla yıpranmış olması ve ısınmazlarsa etkili bir şekilde çalışmadığı için benzer davranış sergileme eğilimi gösterebilir, bu nedenle burada destekleyici kanıt olarak listelenen diğer semptomları kontrol etmeye çalışın

Dördüncü semptom renksiz yağdır. Bu renk değişimi, motordaki motor yağı ile soğutma sıvısı karıştırmanın bir sonucudur. Sonuç, normalden daha hafif, neredeyse sütlü çikolata benzeri bir renk olacaktır, çünkü motor yağı siyahtır ve soğutucu hafif renklidir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli belirti , egzoz borusundan çıkan açık renkli bir dumandır. Neredeyse gri veya beyaz renkte, bu, hasarlı kapak contasının, soğutucu sıvının yanma odasına sızmasına izin verdiği ve şimdi yanmakta olduğu anlamına gelebilir.

Çözümler

Üfüren bir kapak contasının neden olduğu aşırı hasar, motor sorunlarının en zararlı şekli olabilir. Arızalı bir kapak contası erken tespit edilmezse, motor bloğunda, silindir kapağında veya tam bir motor değişiminde gerekli bir onarım gerekebilir. 

Son örnekte açıklandığı gibi, soğutucu yanma odasına sızabilir ve anormal duman emisyonlarına neden olabilir. 

Örneğin bu sorun tek başına katalitik konvertörün değiştirilmesi ile sonuçlanabilir. Bu belirtilerden bazılarını yaşadığınızı düşünüyorsanız, sizi beklememenizi öneririz. 

Dürüst, saygın bir tamirciyle hemen bağlantı kurmanıza yardımcı olabiliriz . Bir kafa contası için ortalama onarım 1000-4000 lira arasında değişebilir, ancak tüm bir motoru değiştirmek zorunda kalmaktan çok daha ucuzdur. 

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir