Şerit Uyarı Sistemi Nedir
Elektrikli Araba Parçaları ve Görevleri Elektrikli Otomobiller Haberler Motor Arızaları MOTOR PARÇALARI

ŞERİT KALKIŞ UYARISI NEDİR ?

Şerit Kalkış Uyarısı Nedir ?

Şeritten ayrılma uyarısı, şeritten sapma veya şeritten ayrılma nedeniyle meydana gelebilecek çarpışmalardan kaçınmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. 

Sistem şerit işaretlerini algılar ve bir lastik şerit işaretçisine dokunduğunda sizi uyarır. 

Uyarı genellikle yanıp sönen bir göstergedir ve/veya ilgili taraftan bip sesi çıkarır. Bazı sistemlerde direksiyon simidi veya sürücü koltuğu hafifçe titrer. Genel olarak şeritten ayrılma uyarı sistemleri dönüş sinyaliniz yandığında sizi uyarmaz.

NASIL ÇALIŞIR ?

Şerit değiştirme sistemi, şerit işaretçilerini tanımak için dikiz aynasının yanında bulunan bir kamera kullanır. 

Düzgün çalışması için, aracın her iki tarafında açıkça görülebilir boya şeritleri olması gerekir. 

Kaldırımları tanımaz. Sistem, aracınızın sol veya sağ şerit işaretlerine çok yakın olduğunu ve dönüş sinyalinizin yanmadığını tespit ederse, bir uyarı ışığı, titreşim ve/veya ses devreye girer.

Şeritte kalma asistanında kameraya ek olarak bir direksiyon giriş asistanı bulunur. Şeritte kalma asistanı, aracınızı sol ve sağ şerit çizgileri arasında tutmak için direksiyonu hafifçe çevirerek aracınızı şerit sınırının ters yönüne nazikçe yönlendirir. Bazı sistemlerde, direksiyonunuzdaki çekiş, aracınız şerit işaretçilerine yaklaştıkça daha da güçlenecektir.

NASIL KULLANILIR ?

Bazı şerit değiştirme uyarı/şerit takip destek sistemleri bir düğmeye basılarak etkinleştirilirken, diğerleri aracınızı açtığınızda otomatik olarak devreye girer. Bu düğme, sistemin ne zaman aktif olduğunu göstermek için bir gösterge ışığına sahip olacaktır.

Şerit değiştirme uyarı sistemi, aracınız düz veya hafif kavisli bir yoldayken ve dönüş sinyalleriniz kapalıyken şerit işaretlerini arar. Dönüş sinyallerinizi kullandığınızda veya direksiyonunuzu hızlı çevirdiğinizde sistem sizi uyarmayacaktır.

Şeritten çıkma uyarısı/şerit takip destek sistemlerinin çoğu en iyi otoyollarda çalışır ve bazı sistemler yalnızca 60 km/saatin üzerindeki hızlarda çalışır.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir