Bayramda : Yola Çıkmadan Önce Araç Bakımı
Genel Haberler Motor Arızaları MOTOR PARÇALARI OTO ARIZALARI

Bayramda Yolda Kalmamak İçin Araç Bakım Kontrolü

Malumunuz yarın Bayram Arifesi bir çok ailenin tek bir şeyi düşünmesi doğaldır: bir yolculuğa çıkmak. 

Tabii ki, bir yolculuğa çıkmak biraz planlama gerektirir, ancak aklınızda bulundurmanız gereken sadece bütçe değildir.

Bir yolculuğun en önemli yönü, güvenli ve verimli bir şekilde seyahat edebilmenizdir ve aracınız, seyahatinizin konforu ve kalitesinde büyük rol oynar. Bu nedenle, bir yolculuğa çıkmayı planlıyorsanız, bir yolculuğa çıkmadan önce bir araba bakım kontrol listesi oluşturup takip etmeniz önemlidir. İşte dikkat etmeniz gereken şeyler.

Sıvıları Kontrol Edin ve Doldurun

Endişelenmen gereken sadece benzinin değil. Aracınızı yağışlı bir baharda sürdükten sonra, günlerce otoyola çıkarak ciddi adımlar atmak üzeresiniz. 

Yolculuk sırasında bir tamirciye uğramak zorunda kalmamak için aracınızın güvendiği diğer sıvıların kullanıma hazır olduğundan emin olun. 

Şunları kontrol edin:

  • Güvenilir frenleme için fren hidroliği
  • Aşırı ısınmayı önlemek için radyatör sıvısı
  • Vites değiştirirken daha yumuşak bir sürüş için şanzıman yağı
  • Sorunsuz yol tutuşun keyfini sürmeye devam etmeniz için hidrolik direksiyon sıvısı
  • Tüm bu böcek etkisinden veya beklenmedik yağmurlardan sonra ön camınızı temiz tutmak için ön cam sıvısı
  • Motorunuzun sorunsuz çalışması için yağ

Bu sıvıların bazıları biterse rahatsız edici olabilirken, diğerleri bir oto tamircisi tarafından doldurulana kadar sizi kalıcı olarak devre dışı bırakabilir. 

Yolculuğa çıkmadan önce bir araba bakım kontrol listesini takip ederek bunun başınıza gelmediğinden emin olun.

Fren Balatalarını inceleyin

Güvenilir frenleme için önemli olan yalnızca fren sıvıları değildir; fren balatalarınız şeklinde de mekanik bir bileşen var. Uzun bir yolculuğa çıkmadan önce araç bakımı için yapabileceğiniz en önemli güvenlik kontrolü, fren balatalarınızın iyi durumda olduğundan emin olmaktır. Frene her bastığınızda zaten sesler duyuyorsanız, bunlar iyiye işaret değildir.

Fren balatası değiştirme süreleri kullanımınıza bağlı olacaktır. Ağır kullanım veya yanlış frenleme, fren balatalarınızın ömrünü hızla azaltabilir. Halihazırda bir tepki eksikliği hissediyorsanız, bunun üzerinde uyumayın, bir yolculuğa çıkmadan önce araç bakım kontrol listenizin bir parçası olarak frenlerinizi kontrol ettirin.

Akünüzü Test Edin

Arabanızın aküsü kaç yaşında ve arabanızda ne kadar süredir muayene olmadan çalışıyor ? 

Akünüz arabanızı iki veya daha fazla yıldır çalıştırıyorsa, durumunu kontrol etme zamanı gelmiştir. 

Ayrıca ne kadar temiz olduğunu, özellikle de pozitif ve negatif kutup uçlarına olan bağlantılarını kontrol etmenin zamanı geldi. Akünüzün performansını etkileyen kir, korozyon veya başka faktörler olabilir. Ve araba park halindeykenKlima ( AC) ‘yı çalıştırıyorsanız, bu aküde büyük bir boşalma olabilir.

Lastiklere Bir Bakın

Arabanızın tüm parçaları arasında en çok suistimale maruz kalan lastikler. Ne de olsa onlar, otomobilin yolla sürekli, yüksek hızlı temas sağlayan kısmıdır. Lastikleriniz sadece yol tutuşu ve sizi yolda hareket ettirmek için değil, aynı zamanda yakıt verimliliğinize de katkıda bulunabilir.

Lastiklerinizin fiziksel durumunu ve hava basıncını kontrol ettirin. Yetersiz şişirilmiş lastikler yakıt verimsizliğine yol açar ve neden benzin için gereğinden fazla ödemek isteyesiniz ? 

Işıklarınızı Kontrol Edin

Gece araç kullanmayı planlıyor olun ya da olmayın, farlarınızın da iyi çalışır durumda olduğundan emin olmanız önemlidir. 

Bu sadece bir güvenlik meselesi değil, önemli olmasına rağmen, yasal değerlendirme de var. 

Örneğin, polis kusurlu arka lambalarla sürdüğünüzü fark ederse durdurulursunuz. Şanslıysanız sadece bir uyarı ile inersiniz, şanslı değilseniz, yolculuğunuz bütçeye bir trafik cezası eklenir.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir