Genel Haberler

Motordaki Hortumların Şişmesine Neden Olan Nedir ?

Araba Radyatörünüz temel bir amaca hizmet eder : motor soğutma sıvısı tarafından toplanan ısının motordan atılmasına yardımcı olur. Tabii ki, bunu yapabilmesi için, soğutma sıvısının motordan radyatörden geçmesi gerekir. 

Bu iş, biri üstte ısıtılmış soğutucuyu tutmak için ve diğeri soğutulmuş soğutma sıvısı için altta olmak üzere iki radyatör hortumu tarafından gerçekleştirilir.

Radyatör hortumları, ısı ve basınç dahil olmak üzere çok fazla aşınma ve yıpranmaya maruz kalır. Hortumlardan birinin (genellikle üst radyatör hortumu) şiştiğini fark ettiyseniz, üst radyatör hortumu tehditlere yenik düşmek üzeredir. Birincisi ve en önemlisi – şişmiş bir hortum tehlikedir. 

 DİKKAT !!! : Herhangi bir zamanda ve derhal bir profesyonel tarafından değiştirilmelidir .

Hortumlar neden şişer

Bir hortumun şişmesinin başlıca üç nedeni vardır. 

İlki çok fazla baskı :  Yakın zamanda radyatör kapağınızı değiştirdiyseniz, sistemde çok fazla basınç yaratma ihtimali vardır ( Genel olarak kapaklarda görülür). 

İkincisi : Hortumlar içten dışa aşınmaya maruz kalır. Hortumun içi aşınmışsa, sıradan bir gözlem için iyi görünebilir, ancak kauçuk çok ince hale gelmiştir. Bazen bu kabarcıklar veya kabarcıklar oluşturur, ancak aşınma önemliyse hortumun büyük bir kısmı şişebilir.

Son olarak, hortumlar çok yüksek ısılara maruz kaldığında şişebilir. Motorunuz aşırı ısınmışsa (sıkışmış bir termostat, düşük soğutma sıvısı veya başka bir nedenden dolayı), aşırı ısınmış soğutucunun hortumu şişmesi mümkündür.

Şişmiş hortumlar mümkün olan en kısa sürede değiştirilmelidir. Bu, radyatör hortumlarının yanı sıra kaputun altındaki diğer hortumlar için de geçerlidir. Hidrolik direksiyon sıvısı hortumları ve fren sıvısı hortumları da şişebilir ve bu her zaman bir bozulma ve olası bir arıza belirtisidir. 

Hortumlarınızı OEM uyumlu parçalarla değiştirmek için güvenilir bir teknisyenle çalışın.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

2 Replies to “Motordaki Hortumların Şişmesine Neden Olan Nedir ?

  1. benim aracımın radyotor su nhortumu sısıyor test kıtıyle ıkı sefer konturol edıldı conta yanık cıkmadı ama radyotor su hortumu sısıyor termostatı deyıstırdım fakat gene aynı sorun var hortum sısmesı radyator su haznesı kapıgından su sızuyor suyu eksıltıyor basınctan dolayı 1lt su eksıltıyor .tamırcıler contan yanık deyıp cıkıyor test kıtı 2 sefer yaptım conta yanık cıkmadı kıme guvenecegımı sasırdım yardımcı olurmusunuz

    1. Merhaba Hakkı Bey hortumların şişmesine neden olan hortumların kendisi olacağı gibi termostat ve yedek su depo kapağı ve yüksek sıcaklığa maruz kalmış olabilir,devirdaim pompası da kontrolü sağlanmalıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir