Genel Haberler

Kötü Havada Sürüş İçin Güvenlik İpuçları

DİKKAT ⚠ : Zorunlu olmadıkça kötü hava koşullarında lütfen aracınızı kullanmayınız

Kötü hava ve tehlikeli sürüş koşulları yaygındır. Yağmur, rüzgar, kar, buz, sulu kar ve sis gibi tipik kış hava koşullarında güvenli sürüş tekniklerini uygulamak her zamankinden daha önemli hale geliyor.

Kasırgalar, hortumlar, şiddetli yağmur/kar ve fırtınalar gibi aşırı hava koşullarında güvenlik uygulamak daha da önemlidir. Mümkünse, bölgenizde hava koşulları zorlu ise yolculuğu ertelemek ve araba kullanmak yerine evde kalmak en iyisidir.

Kötü havalarda araba kullanmak için bazı ipuçları :

Önceden planlamak : Kötü havalarda araç kullanmak genellikle daha uzun sürer ve daha streslidir. Hedefinize ulaşmak için daha fazla zaman ayırmalısınız ve dolayısıyla geç kalıyorsanız, bu sadece stres seviyenizi artıracak ve sürüşünüzü olumsuz etkileyecektir. 

Ayrıca yola çıkmadan önce hava durumunu kontrol edin. Bir hava durumu sisteminin yükünden kaçınmak için alternatif bir rota izleyebiliyorsanız, bunu yapın. Hava düzelene kadar seyahatinizi ertelemeyi de düşünebilirsiniz. Ertelememeye karar verirseniz, görüş mesafesinin düşük olduğu zamanlarda kaybolmamak ve gerekirse alternatif rotaları göstermek için yanınızda bir harita taşıyın.

Aracınızı Yavaşça sürün Bu, öneri yukarıda yazılan öğeye eşlik eder; kötü havalarda normalden daha yavaş sürmelisiniz. Bu, kayma ve kaza olasılığını azaltır.

Araç Takip Mesafenizi Arttırın : Birçok uzman, yağmurda, karda, sulu karda vs. sürerken önünüzdeki araçla aranızdaki “takip mesafesini” ikiye katlamanızı tavsiye eder. Bu koşullarda fren süresi daha yavaştır ve kendinize daha fazla emniyetli alan bırakırsınız.

Ekipmanınızın Çalışır Düzende Olduğundan Emin Olun : Kış aylarında lastiklerinizi ve frenlerinizi daha sık kontrol ettirin. Ön cam sileceklerinizin çalışır durumda olduğundan ve farlarınızın temiz olduğundan emin olun. Kirli farlar, özellikle kötü havalarda görüşü önemli ölçüde azaltabilir. Yola çıkmadan önce ön camınızı ve aynalarınızı buz veya dondan temizleyin ve yolculuk sırasında silecekleriniz ve silecek sıvınızla onları temiz tutun. Buz veya karı kazımak için kenara çekmeniz gerekiyorsa, bunu güvenli bir yerde yaptığınızdan emin olun.

Kısa Farlarınızı Siste Kullanın : İster gece ister gündüz sürüş yapın, siste farlarınızı açın (uzun huzmelerinizi değil, kısa huzmelerinizi kullandığınızdan emin olun). Kısa huzmeli farlarınız sadece görmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer arabaların da sizi görmesine yardımcı olur. Sisli havada geniş bir takip mesafesini korumak ve yavaş sürmek de çok önemlidir, çünkü neredeyse üzerinize gelene kadar başka bir araba veya trafik ışığı gibi şeyleri göremeyebilirsiniz. Karşıdan gelen trafiğe orta çizgiyi geçmekten kaçınmak için siste yolun sağ tarafına yakın durun

Radyonuzu dinleyin : Yolculuğunuz sırasında düşük ses seviyesinde yol durumu bilgisi sunan bir radyo istasyonunu dinleyin. İstasyon, alternatif güzergahlar sunabilir veya kapalı yol ve benzeri konularda sizi bilgilendirebilir. Konsantrasyonunuzu bozmamak için düşük bir hacimde tutun; Kötü havalarda araç kullanırken çok odaklanmanız gerekir.

Aracını Yavaşça Sür : Bu, makale yukarıdaki öğeye eşlik eder; kötü havalarda normalden daha yavaş sürmelisiniz. Bu, kayma ve kaza olasılığını azaltır.

Kemerinizi Bağlayın ! Sizin ve yolcularınızın her zaman emniyet kemerlerini taktığından emin olun. Ülkemizde sadece yasa değil, aynı zamanda özellikle kötü havalarda araç kullanırken emniyet kemeri takmak hayat kurtarabilir.

Aracınızı Gerekirse Emniyetli Bir Bölgeye Çekin :  Yorgunsanız, aracınızı kenara emniyetli bir yere çekin (yoldan tamamen uzaktaki güvenli bir noktada) ve gözlerinizi dinlendirin. 

Aracınızı kenara çekerek “kaybedebileceğiniz” zamandan korkmayın, bu kesinlikle kaza yapmaktan daha büyük bir risktir. Ayrıca, hava aniden özellikle kötüyse, yoldan çıkmak için güvenli bir yer bulmak ve kötü havayı beklemeye çalışmak iyi bir fikir olabilir. Kötü hava, derin kar veya şiddetli yağmur içeriyorsa, derin bir su birikintisine veya kar yığınına aracınızı çekmediğinizden emin olun.

Yukarıdaki yazılı kaynaklar , kötü hava koşullarında sizin ve sevdiklerinizin güvende kalmasına yardımcı olmanın yollarından sadece birkaçı…

Otomakinist Ekibi

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir