Elektrikli Otomobiller

ELEKTRİKLİ ARABALARIN ARTILARI VE EKSİLERİ

Temel olarak, bir elektrikli araç  , şarj edilebilir bir pil takımıyla çalışan bir otomobildir .

Elektrikli Araçların popülaritesi artıyor – tıpkı Tesla’nın hisseleri gibi – esas olarak daha çevre dostu olmaları nedeniyle. Elektrikli Araçlar egzoz emisyonu üretmezler, hatta egzoz boruları bile yoktur, bu nedenle CO2 açısından açıkça faydalıdırlar.

Tabii ki, kömürle çalışan bir elektrik santralinden gelen elektriği kullanarak şarj ederseniz, genel olarak CO2’ye katkılarınızın devam edeceğini, ancak bunların azaldığını akılda tutmak önemlidir. 

Elektrikli Araçlaın küresel satışları 2020’de yüzde 43 arttı (bu rakam, plug-in hibritleri de hesaba katarak ), toplamda üç milyondan fazla Elektrikli Araç satıldı. 

Elektrikli arabaların avantajları ve dezavantajları

Artıları

  1. ÇEVRESEL ETKİ

Elektrikli arabaların iyi olmasının ve muhtemelen elektrikli otomobiller gündeme geldiğinde duyacağınız ilk bilgi olmasının başlıca nedeni, benzinle çalışan arabalardan çok daha az zararlı çevresel etkiye sahip olmalarıdır. ICE ( İçten Yanmalı Motorlar ) olmaması, sıfır egzoz emisyonu anlamına gelir – tipik bir binek aracının yılda yaklaşık 4,6 metrik ton karbondioksit yaydığını düşündüğünüzde çok önemli bir faktördür. 

Bu, elbette, Elektrikli arabaların sıfır net emisyona sahip olduğu anlamına gelmez: bazı otomobil şirketleri Elektrikli arabaların üretimini tamamen karbon nötr hale getirmenin yollarını arasa da, Elektrikli arabaların üretimi hala olumsuz bir çevresel etkiye sahiptir. 

Elektrikli arabaları şarj etmek için kullanılan şebeke elektriği aynı zamanda fosil yakıtları da içerir, ancak Elektrikli arabaları şarj etmek için güneş ve rüzgar enerjisi gibi temiz, yenilenebilir enerji kullanmanın yolları olsa da, bu kişisel karbon ayak izinizi gerçekten etkiler.

2) TASARRUF

Elektrikli Arabalar benzinle çalışmadığından, elektrikli bir araba satın aldığınızda yakıt maliyetlerinizi tamamen kesmiş olursunuz. 

Benzinli ve dizel araçlar 100km’de kaç litre (litre/100km) kullandıklarına göre derecelendirilirken, Elektrikli Arabalar 100km’de kaç kilovat saat (kWh) kullanıldığına göre derecelendirilir.  Benzin burada litre başına ortalama 10 TL civarında olduğu için, elektriğe geçerek yapabileceğiniz tasarruf önemli. 

Arabanızı sadece güneş enerjisi kullanarak, tabii ki kendi çatı panellerinizden şarj edin ve aracınızı tamamen ücretsiz olarak çalıştırabilirsiniz. 

3) BAKIM,

Elektrikli Arabalar, benzinle çalışan bir ICE arabasına kıyasla çok daha az hareketli parçaya sahiptir, bu da bakım açısından çok daha az ihtiyaç duydukları anlamına gelir. 

Akü, motor ve ilgili elektronik aksamlar çok az düzenli bakım gerektirir veya hiç gerektirmez ve motor yağı gibi endişelenecek çok daha az sıvı vardır. Elektrikli Arabalar ayrıca, frenleri daha az aşındıran, yani çok daha uzun süre dayanacakları anlamına gelen, rejeneratif frenleme adı verilen enerji üreten bir teknoloji kullanır.

 Sonuç? Uzun vadeli bakım maliyetlerinde büyük bir azalma. 

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir