Haberler

Dizel Araçlarda Karşılaşılan Genel Arızalar Nelerdir ?

Dizel motorun bakımı düzgün yapılmazsa veya bakımı yapılmazsa, dahili sorunlara veya harici sorunlara neden olabilir. 

Yanlış bakım yapılan bir dizel motor potansiyel olarak içten yanmalı sistemde sorunlara neden olabilir ve tüm sistemi kolayca mahvedebilir.

 Bu, tüm ünitenin yenilenmiş veya kullanılmış bir motorla değiştirilmesine neden olabilir .

Aşağıda dizel motorların en sık bildirilen ve tamir edilen sorunlarından bazıları yer almaktadır.

  1. Oksitlenmiş Motor Yağ Nedir ve Nasıl Arızaya Sebep Vereb

ilir ?

Motor yağı oksitlenmesi, bu sorun ve sorun yarışında her zaman en üst noktada oturduğunu gördü. Motor yağı oksitlenmesi ve hatta şanzıman yağı oksitlenmesi genellikle dizel motorlar bir sezondan daha uzun süre hareketsiz kaldığında veya mevsim değiştirme zamanlarında gerçekleşir. 

Oksitlenme sorunları, hava yağ haznelerine veya yağ deposuna girdiğinde ve orada bir sezondan fazla kaldığında ortaya çıkar. Yağ haznelerindeki veya yağ deposundaki hava yağda kabarcıklar oluşturur ve bu hava kabarcıkları yağlama sürecine daha fazla müdahale eder ve yağlama gerektiren parçaları mahvetmek için hayati bir rol oynar. 

Bu hava cepleri veya hava kabarcıkları, hareketli parçalar arasındaki ince yağ katmanlarını yırtarak pas ve sürtünmeye neden olur. 

Sonuçlar hasarlı ve sallanan motor veya motor bileşenlerinin arızalanması şeklinde ortaya çıkar.

Yağ oksitlenmesi durumunda, teknik olarak, yağ kirli değildir veya ömrünü tamamlamamıştır, ancak kimyası değiştirilmiştir ve kimyasalların bileşimi hava ve kimyasal reaksiyonlar tarafından tahrip edilmiştir. Şimdi ilk kullanımda, muhtemelen aracınızı tekrar kullanmadan önce değiştirilmesi gerekiyor.

2. Nem Reaksiyonları Nelerdir ?

Motor yağı oksitlenmesinin motora zararlı sonuçlara yol açabileceği ilk problemde belirtildiği gibi, yanma sistemine girmesi halinde su da aynı derecede tehlikelidir.

Motorun bulunmaması gereken herhangi bir yerinde su, ciddi sorunlar ve problemler yaratabilir. Su, yağlayıcılarla karıştığında en tehlikeli elementlerden biri olduğunu kanıtlamaktadır. 

Su motor yağını kirletir ve parçalar arasında yağ tabakaları ile birlikte ayrı bir tabaka oluşturur ve parçalar arasında ciddi paslanmalara neden olur.

Soru, suyun sisteme nasıl girebileceğidir?

Bu teknik değil, kolay bir şey. Dizel motorlu bir araç nemli ve uçucu bir ortama çok uzun süre park edilirse, hidrasyon çalışmaya başlar ve bu şekilde su yağ deposuna girer ve motorun kötü şekilde çalışmasına neden olabilir. 

Yağdaki su katkı maddelerine saldırır ve kimyasalların bileşimini öldürür ve oksitlenme risk faktörünü daha da artırır. Ana yağlama işlemine girdiğinde, kesinlikle ciddi sorunlara ve krank mili arızası gibi büyük hasarlara yol açar.

3. Dizel Motor Siyah Duman Egzozdan Neden Atar ?

Dizel motor alışkanlığını diğer geleneksel araçlardan daha fazla duman sergilediğini söyleyebilirsiniz. Dizel motorlu herhangi bir büyük kamyonun arkasından geçiyorsanız, belli bir mesafeden sonra ön camınızı ve aracın ön kısımlarını kaplayan siyah dumanlar hissedeceksiniz. 

Yakında hoş olmayan bir koku hissetmeye başlayacaksınız ve bu kabini kokuşturabilir. Çoğu zaman, dizel bir aracın arkasında olsanız bile kabininizin içinde nefes almak zor olabilir.

Egzoz borularındaki aşırı siyah duman genellikle kötü ve dengesiz havanın yakıt karışım oranlarına neden olur. 

Teknik olarak, dizel motorlar sistemde yeterli hava olmadığından daha fazla yakıt tükettiklerinde siyah duman yayarlar. Sistemdeki havanın azalması veya sistemdeki yakıtın artmasının birçok nedeni olabilir, örneğin hatalı bir enjektör, dizel pompa, hava filtresi ve EGR Valfleri olabilir. 

Diğer yandan, turboşarjlı bir motorunuz varsa, hatalı bir turboşarj da siyah dumanın temel nedeni olabilir.

4. Dizel Motorlarda İlk Marşta Zor Çalıştırma Neden Oluyor ?

Dizel motorlar yanmayı başlatmak için herhangi bir kıvılcım ateşleme sistemi veya fişi veya elektrik kablosu kullanmadıkları için benzinli motorlar gibi değildir. 

Yakıtı yakmak için hava sıkıştırmasını kullanırlar. Soğuk mevsimde, genellikle, dizel motorlar zor çalıştırma süreleriyle karşı karşıyadır ve daha sıcak koşullarda olduğu gibi normal bir akışta başlayamazlar. 

Genellikle bu, düşük sıkıştırma veya yakıt dağıtım sorunları nedeniyle olur. Normalde, dizel motorlar kış mevsiminde başlarken biraz daha uzun sürüyor, bu da uzmanlara göre kesinlikle normal. 

Ancak aynı zamanda, dizel motor marşlamayı daha uzun sürüyor ve ateşlemiyorsa, bu durum bazı ciddi sorunları gösteriyor. Şimdi, profesyonel bir motor tamircisi tarafından kontrol etmenin zamanı geldi. Bir dizel motor başlatma sırasında daha uzun marş sürmeye başladığında, marş motoru motoru krank etmek için akü gücüne ihtiyaç duyduğundan akü gücünü daha hızlı yemeye başlar. Marş motoruna yeterli güç veriyorsa, araç aküsüne dikkat edin.

5. Dizel Motorlarda Güç Eksikliği

Dizel motorların benzinli motorlardan daha güçlü ve torklu motorlar olduğunu bilmek sizi şaşırtacak. Dizel motorların tüm ağır makinelerde ve hafif ticari Ford Transit 2.4 litrelik TDI minibüsünüzde kullanılmasının nedeni budur . Ancak bir sürücü dizel motorunun yeterli güç üretmediğini hissettiğinde büyü kaybolur. Genellikle, güç sorunları ortaya çıkar ve motorun çalıştırılmasında veya en yüksek ivmelenmelerde fark edilir. Güç dağıtımında ani bir düşüş genellikle kötü veya kirli yakıt filtreleri, tıkalı veya tıkalı yakıt dağıtım hatları, gaz kelebeği bağlantısı, düşük veya aşırı yağlama, kötü veya hatalı yakıt enjektörleri ve yakıt pompasından kaynaklanır. Yeterli veya marka gücüne kadar ulaşılamaması, belirtilen bileşenlerin herhangi birinden kaynaklanabilir.

6. Kurşun-Asit Akümülatör Arızası Neden Oluşur ?

Evet, bu, kurşun-asit akülerin dizel motordaki en kullanışlı bileşenler olduğu ve motorun çalıştırılmasında hayati bir rol oynadıkları doğrudur. Kurşun asit aküler marş motoruna güç verir ve elektrikli marş motoru motoru ateşlemek için volandan kranklar. Akü arızalanırsa, marş motoruna yeterli güç sağlamaz. Sonuç olarak, marş motoru motoru çalıştıramaz. Yanlış motor marşı, motor çalıştırma sistemini kötü etkileyen dengesiz sıkıştırma oranına neden olur. Böylece kurşun-asit aküler de en üst onarımlardadır.

7. Arızalı Kızdırma Bujisi Arızası Nedir ?

Dizel motorlar benzinli motorlardan farklıdır ve ayrıca farklı ateşleme prosedürleri vardır. Benzinli motorlar sistemi ateşlemek için ateşleme bobinleri ve bujiler kullanır, ancak dizel motorlarda sistem motoru ateşlemek için hava sıkıştırma yöntemini kullanır. 

Silindirlerdeki yakıt ve hava karışımını tutuşturacak kıvılcım kaynağı yoktur. Dizel motorlar, yüksek dirençli ısıtma elemanları aracılığıyla hava ve yakıt karışımını ateşlemek için kızdırma bujileri kullanır. 

Bu elemanlar soba serpantinlerindeki veya ekmek kızartma makinelerindeki ısıtma elemanları gibi çalışır. Kızdırma bujileri kötü gittiğinde, dizel motorları tepkisiz kalır ve özellikle soğuk havalarda motoru çalıştırmak neredeyse imkansızdı.

8. Kirlenmiş Yakıtın Arızaya Neden Olan Sebepleri ?

Dizel, benzin veya etanol gibi diğer yakıtlardan nispeten viskoz bir yakıttır. Hafif yakıtlar, örneğin benzin veya etanol neredeyse kirlenmez, ancak diğer yandan, daha viskoz olması nedeniyle dizel kolayca kirlenir ve dizel motorlarda sorunlara neden olur.

Dizel yakıtta genellikle farklı kirlilik türleri bulunur, ancak en yaygın olarak bildirilen dört kirlenme glikol, seyreltme, kurum ve suyu içerir. 

Bu dört yakıt kontaminasyonu motor için çok tehlikelidir ve bu kirleticilerden herhangi biri motor yakıt pompasına veya dizel enjektörlerine nüfuz ederse, ciddi şekilde hasar verebilir ve büyük kesintilere neden olabilirler.

9. Daha Yüksek Sıkıştırma Oranı

Normalde, ortalama bir dizel motorun sıkıştırma oranı 20: 1’dir, ancak ortalama bir benzinli motorun sıkıştırma oranı 8: 1’dir. Sıkıştırma oranları arasındaki bu büyük fark, dizel motorunu daha güçlü, ultra verimli, pürüzsüz ve torklu hale getirir. Aynı zamanda, bu durum sorunlara da yol açabilir, örneğin, motorun normalden ve istenmeyen yakıt yakma modellerinden daha fazla vurmasına neden olabilir. Ultra yüksek sıkıştırma, yakıt enjektörü sorunlarına da yol açabilir . Dizel enjektörler pahalı ve hassas bileşenlerden biridir ve motorun güç üretiminde ve verimliliğinde önemli bir rol oynar.

10. Dizel Motorlarda Gürültü Sesi Neden Oluşur ?

Dizel motorların normalde benzinli araçlardan daha gürültülü olduğu ve bu motorlardan gelen gürültünün sorunları belirlemek için önemli bir şey olabileceği bir gerçektir. 

Gürültü, aynı zamanda motorla ilgili sorunları tanımlamak için önemli bir şey olabilir. Bildiğimiz gibi dizel motorlar üretildiğinden itibaren diğer motorlardan daha yüksek, ancak sesleri her zaman uyumlu bir yolda gelir. Hangi diğerlerinden daha yüksek sesle olmasına rağmen aynı zamanda güzel geliyor. Dizel motordan tutarsız veya olağandışı bir film müziği geldiğini fark ederseniz veya motorun çaldığını veya çıngırak gibi geldiğini düşünüyorsanız, bu işaretler motorda ortaya çıkan sorunların göstergesidir. 

Dizel enjektörleri ile ilgili herhangi bir sorunun işareti olabilir veya sıkıştırma dengesinde bir sorun var olduğunun göstergesidir.

11. Motorlarda Yanlış Motor Yağ Seçiminin Zararları Nelerdir ?

Doğru dereceli motor yağı, bir motorun performansının arkasındaki en önemli faktörlerden biridir, ancak dizel motorlarda bu faktör çok önemli hale gelir. Dizel motorlardaki kötü dereceli yağ, motor yağı yağlamasının yanlış viskozitesinden dolayı zor çalıştırma sorunlarına neden olabilir. Dizel motor yağlarındaki yağ viskozitesi, benzinli motorlara kıyasla nispeten daha yüksektir. 

Sürücülerin ve araç sahiplerinin çoğunun, araç yağlarını değiştirirken yanlış viskozite oranlarına sahip yanlış motor yağları seçtikleri görülmektedir. 

İnsanlar ilk kez motorları için yüksek ağırlıklı ağır viskoziteli yağ kullanıyorlar ve bir dahaki sefere motorları için tek ağırlıklı düşük viskoziteli yağ kullanıyorlar ve daha sonra kış sezonunda çok viskoziteli motor yağına geri dönmeyi unutuyorlar. 

Onlara sadece paraya mal oldu, ve araç ömrünü doldurmadan önce motorlarını mahvettiler ve bozdular. Bu nedenle, motor hasarı riskini önlemek için daima çok viskoziteli motor yağlarını sonsuza kadar kullanmanız önerilir.

Dizel motorunuzda bir sorun olduğunda, paradan ve zamandan tasarruf etmek için bu en yaygın 11 onarımın içine bakmanın en iyi çözüm olduğu da önerilir. 

Sürücüler, araçlarının zamanında ve rutin bakımını yaparak araçlarına iyi bakabilirler, zamanında ve rutin bakım yardımı ile aracınızı büyük sorunlardan kurtarabilirsiniz. 

Ayrıca, tüm motor sorunlarınızı dizel motor bakımı ve bakımı konusunda uzmanlaşmış bir uzman teknisyene bildirmeniz önerilir.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir