Genel Haberler

ARIZALI VEYA KÖTÜ DURUMDA OLAN ATEŞLEME BOBİNİNİN BELİRTİLERİ

Ateşleme bobinleri, aracın ateşleme sisteminin bir parçası olan elektronik bir motor yönetim bileşenidir. 

Ateşleme bobini, aracın 12 voltunu buji boşluğunu atlamak ve motorun hava-yakıt karışımını ateşlemek için gerekli olan birkaç bin voltaja dönüştüren bir endüksiyon bobini olarak işlev görür . 

Bazı ateşleme sistemleri tüm silindirlere kıvılcım sağlamak için bir bobin kullanır, ancak çoğu yeni tasarım her silindir için ayrı bir bobin kullanır.

Ateşleme bobini motor kıvılcımını oluşturmaktan sorumlu bileşen olduğundan, herhangi bir sorun hızlı bir şekilde motor performans sorunlarına yol açabilir . 

Genellikle hatalı bir ateşleme bobini , sürücüyü potansiyel bir sorun hakkında uyaran birkaç semptom üretir.

1. MOTOR ATEŞLEMESİ , DÜZENSİZ RÖLANTİ VE GÜÇ KAYBI

Hatalı bir ateşleme bobiniyle ilişkili en yaygın semptomlardan biri motor performans sorunlarıdır. 

Ateşleme bobinleri ateşleme sisteminin en hayati bileşenleri arasında yer aldığından, bir sorun kıvılcımın bozulmasına neden olabilir ve bu da hızlı bir şekilde performans sorunlarına yol açabilir. Hatalı bobinler deneyimlere göre arızalara  neden olabilir teklemeden dolayı rölantide güç ve ivme kaybı ve yakıt tüketimindeki azalma bazı durumlarda performans sorunları aracın durmasına bile neden olabilir.

2. MOTOR ARIZA LAMBASINI KONTROL EDİN

Aracın ateşleme bobinleri ile ilgili olası bir sorunun başka bir belirtisi, yanmış bir Motor Arıza Lambası Işığıdır . 

Hatalı bobinler, özellikle bilgisayarı çalıştırmak ve Motor Işığını Kontrol Etmek için kullanılan ateşleme gibi motor performans sorunlarına yol açabilir . 

Bilgisayar, ateşleme bobini sinyali veya devresinde, örneğin bir bobinin patlaması veya kısa devre olması gibi bir sorun tespit ederse, Motor Arıza Lambası ışığı da söner.

3. ARABA ÇALIŞMIYOR

Arızalı bir ateşleme bobini de marşsız duruma neden olabilir. Tüm silindirler için kıvılcım kaynağı olarak tek bir ateşleme bobini kullanan araçlarda, hatalı bir bobin tüm motorun çalışmasını etkileyecektir. Bobin tamamen arızalanırsa, motoru kıvılcım çıkarmadan bırakır, bu da kıvılcım çıkmaz, marşsız duruma neden olur .

Ateşleme bobinleri ile ilgili problemler genellikle sürücüye oldukça dikkat çekecek semptomlar ürettiklerinden tespit edilmesi kolaydır. Aracınızın ateşleme bobinlerinde bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, bobin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için aracınızı profesyonel bir ustaya kontrol ettirin .

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir