Genel GOLF-7 Haberler VOLKSWAGEN

VOLKSWAGEN GOLF 7 ŞANZUMAN ARIZALARI NELERDİR ?

Aracınız ile seyir halindeyken veya vites değiştirirken vuruntu problemi veya gıcırdama sesi mi duyuyorsunuz.

Size Volkswagen 7’nin vites kutusunun çalışması hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağım

VOLKSWAGEN GOLF 7’DE VİTES KUTUSU NASIL ÇALIŞIR ?

Volkswagen Golf 7’nin şanzımanı , aracın tekerleklerine aktarılan motor hızını artırmak için şanzıman akslarından (millerinden) ve aynı zamanda diferansiyelden oluşur . 

Böylece motor gücüne göre belirli bir hız üretecektir ancak her durumda sınırlıdır. Bu nedenle , volana bitişik olan debriyaj , motor hızını birincil şanzıman dişlisine iletecektir Bu, ara mili bir pinyonla döndürür , pinyon ne kadar küçük olursa tekerlek hızı motora göre o kadar hızlı artacaktır .

Böylece hem bağlantı hem de kavrama sayesinde sürücü vites değiştirebilecektir. Bunun için debriyaja basılarak debriyaj diski volandan ayrılır ve böylece senkronizasyonu bozulur. Paralel olarak, sürücü vites kolunun konumunu değiştirir ve bu, bağlantıyı etkinleştirir. 

Bu , takılan dişlinin avara dişlisindeki senkro halkayı büyütecektir . Bu , dönüşleri artıracak ve bunları aracın tekerleklerine iletecek olan senkro halkanın ve avara dişlisinin takılmasına izin verecektir.

Kısacası, şanzıman  karmaşık bir sistem ve zor değişimi , bu genellikle semptomatik olan disfonksiyon o şiddetle tavsiye edilir ihmal etmeyin. 

Bu, takılan dişli kutunuzu tamir etmeniz için size tavsiyelerde bulunmamızın sebebidir. Ve bunun yeterli olmaması durumunda, hangi parçaların muhtemelen hasar gördüğünü ve değiştirilmesi gerektiğini size söyleyeceğiz.

VİTES KUTUM NEDEN TAKILI KALIYOR ?

Bu arızanın çeşitli nedenleri vardır, bu nedenle bu eğitimde  arızayı inceleyebilmeniz için bir vites kutusunun olabilecek farklı arıza alternatiflerini listeledik .

VOLKSWAGEN GOLF 7’DE DİŞLİ KUTUSU: YAĞI DEĞİŞTİRMENİN FAYDALARI:

Bildiğiniz gibi, bir vites kutusu dişlilerden yapılmıştır. Sürtünmeyi önlemek için dişli kutusu yağ ile yağlanır . Yağ ayrıca, birikintilerin sisteme sıkışmasını önlemek için mekanizmaların temizlenmesine yardımcı olacaktır . Ancak zamanla yağ etkinliğini kaybeder ve ayrıca tıkanabilir. Bu nedenle, onu düzenli olarak değiştirmek gerçekten çok önemlidir çünkü yağ değişimi olamdıdığında bileşenler sürtünebilir, bozulabilir ve yer değiştirmesi daha zor olacaktır. 

Bu şekilde , şanzıman yağını değiştirerek başlamanızı ve kaliteli bir yağ ile değiştirmenizi tavsiye ederiz. 

Volkswagen Golf 7’niz için bakım kitapçığında belirtilen üretici tavsiyelerine uymanızı tavsiye ederiz.

VOLKSWAGEN GOLF 7’DE DİŞLİ KUTUSU: AŞINMIŞ DEBRİYAJ :

Arıza devam ederse, daha kolay erişilebileceği için debriyajı vites kutusundan önce kontrol etmeniz önerilir. Aslında, debriyaj diski ayrılmadığında veya volan ağrımadığında, bu, devreye girdiğinde, şanzımanın volanın hızında dönmeye devam edeceği ve vitesleri takmakta zorluk çekeceğiniz anlamına gelir 

Bu yüzden, debriyajın durumunu kontrol edebilmesi için bir tamirciye gitmenizi tavsiye ederiz. 

Bu durumda şanzuman dişlileri motor soğukken ve özellikle 1. ve geri vites  Ayrıca debriyaj pedalı sertleşebilir.

VOLKSWAGEN GOLF 7’DE DİŞLİ KUTUSUNDA: BİLEŞENLERİN BOZULMASI

Arıza oradan gelmezse, dişli kutusunu kontrol etmek gerekecektir, çünkü bazı pinyonların veya senkro halkaların gittikçe parlatılması ve dişlilerin doğru şekilde takılmasını engellemesi mümkündür. ,

Vites kutunuzda  hız  problemi varsa bu bir senkronizasyon sorunu veya bağlantıyı söyler. 

Sonuç: Volkswagen Golf 7’nizde hız sorunu varsa , bu sorunu küçümsememek önemlidir, çünkü sonunda diğer bileşenlere zarar verebilir ve onarımların fiyatı daha yüksek olacaktır. Oldukça hızlı bir şekilde bir tamirciye gitmenizi tavsiye ederiz 

Aracınızın şanzımanının bakımını daha iyi yapabilmek ve dolayısıyla maliyetli olan onarımları azaltmak için sonra yazacağımız makaleyi okumanızı tavsiye ederiz bizi takip etmeyi unutmayın !

Sosyal Medya Hesaplarımız :

Facebook : https://www.facebook.com/otomakinist

İnstagram : https://www.instagram.com/otomakinist/

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir