Genel Haberler

Soğuk Havada Aracınız Neden Çalışmaz ?

Akü, yağ ve yakıt sorunları, bir arabanın soğuk havada çalıştırılmasını zorlaştırabilir. Aracınızla ilgili sorunları nasıl önleyeceğinizi öğrenin.

Soğuk kış sabahları, arabanızı çalıştırırken sorun yaşamanız en kötü zamanlardan biridir. 

Ne yazık ki, soğuk sabahlar aynı zamanda sorun yaşama olasılığınızın en yüksek olduğu dönemlerdir.

Bolu, Ağrı , Erzurum , Erzincan , Kars v.b. iller gibi soğuk bir bölgede yaşıyorsanız , işte arabanızı soğuk bir günde çalıştırmanıza yardımcı olacak ve en başta araba sorununu önlemenize yardımcı olacak bazı ipuçları.

Sebep 1: Aküler ( Batarya ) soğuktan nefret eder

Soğuk havada eski araba aküleri kimyasal tepkimeye az girer. Arabanızdaki dahil her kimyasal pil, batarya ,akü , soğukken daha az akım (temelde elektrik gücü) üretir – bazen çok daha az.

Sebep 2: Motor yağı da soğuğu pek sevmez

Soğuk havalarda, motor yağı kalınlaşır ve aynı zamanda akmaz, bu nedenle motor parçalarını içinden geçirmek daha zordur. Bu, soğuktan dolayı zayıflamış olan akünüzün, motoru çalıştırabilmesi için motoru hareket ettirmek için aslında daha fazlasını yapması gerektiği anlamına gelir.

Sebep 3: Soğuk hava yakıt sorunlarına neden olabilir

Yakıt hatlarında su varsa (olmamalıdır, ancak olur), sıfırın altındaki sıcaklıklar bu suyun donmasına ve yakıt akışını engellemesine neden olabilir. Bu, en çok ince olan ve buzla kolayca bloke edilen yakıt hatlarında görülür . Donmuş yakıt hatları olan bir araba çok iyi dönebilir, ancak kendi kendine çalışmayacaktır.

Dizel sürücüler not alırlar : Dizel yakıt soğuk havada “jelleşebilir”, yani soğuktan dolayı daha yavaş akar ve çalıştırma sırasında motora yakıt vermeyi zorlaştırır.

Sebep 4: Daha eski arabalarda karbüratör sorunları olabilir

1980’lerin ortalarından önce üretilen otomobiller, az miktarda yakıtı motordaki hava ile karıştırmak için genellikle karbüratör kullanıyordu. Karbüratörler, özellikle jetler denen küçük nozullar buzla tıkandığında veya içlerinde yakıt iyi buharlaşmadığı için soğukta genellikle iyi çalışmayan çok hassas aletlerdir. Bu sorun karbüratörü olmayan arabaları etkilemez, bu nedenle sizinki son 20 yılda üretilmişse bunun için endişelenmenize gerek yok. Ancak, eski veya klasik arabaların sürücülerinin, soğuk havanın karbüratör sorunlarına neden olabileceğine dikkat etmesi gerekecektir.

Bir sonraki yazımızda Soğuk havada başlatma sorunlarını önleme makalemizle sizlerle birlikte olacağız saygılarımızla

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir