ACURA ALFA ROMEO ASTON-MARTİN AUDİ BENTLEY BMW BUGATTİ BUİCK BYTON CADİLLAC CHEVROLET CHRYSLER CİTROEN CUPRA DODGE FERRARİ FİAT FORD GEELY GENESİS GMC HONDA HYUNDAİ İNFİNİTİ JAGUAR JEEP KİA KOENİGSEGG LAMBORGHİNİ LANCİA LANDROVER LEXUS LİNCOLN LOTUS MAYBACH MAZDA MCLAREN MERCEDES MİNİ MİTSUBİSHİ NİSSAN OPEL OTO ARIZALARI PAGANİ PEUGEOT PONTİAC PORSCHE RAM RENAULT RİVİAN ROLLS ROYCE SKODA SUBARU SUZUKİ TESLA TOYOTA VOLKSWAGEN VOLVO

Motor Sogutma Suyu Sıcaklık Sensörü Arızaları Nelerdir

SOĞUTUCU SICAKLIK SENSÖRÜ VE İŞLEVLERİ NELERDİR

Arabanızın Motorunun sıcaklık hararet seviyesi gündüz tehlikeli seviyelerde izleyebilir. Aracınızın motorunda antifriz ve su karışımı motoru soğutmaya yardımcı olur. Radyatör ve borulardan geçen sıvı aracın motorunun sıcaklık seviyelerini korur.

Otomobillerde yaygın olarak kullanılan motor yağları aracınızın motorunda istenilen sıcaklıklarda çalışmaya devam edebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Sensörü görevi belirli bir sınırı geçen motor hararetini sürücüyü uyarlamak maksadıyla tasarlanmıştır.

ARIZALI DURUMDA OLAN MOTOR SOĞUTMA SUYU SICAKLIK SENSÖRÜ BELİRTİLERİ

Araç sahipleri aracının motor soğutma suyu sıcaklık sensörünün arızalarını bilmez ve bu arıza aşağıdaki yazan arızalara sebep olabilir.

ZAYIF YAKIT EKONOMİSİ

Arızalı bir sıcaklık sensörünün en büyük göstergelerinden biri arabanızın normalden daha fazla yakıt tüketmeye başlamasıdır. Yakıt tasarruflu araçlar, motora mümkün olduğu kadar az yük yüklerken yumuşak bir sürüş sağlamak için birlikte çalışmak üzere tasarlanmış çok sayıda elektrikli bileşen ile donatılmıştır. Soğutma sıvısı, motoru serin tutmaktan ve aracınızı ilk çalıştırdığınızda ısınmasına yardımcı olmaktan sorumludur. Sıcaklık sensörü düzgün çalışmıyorsa, aracınızın yakıt ekonomisi büyük ölçüde zarar görebilir.

SİYAH DUMAN ATMA

Kötü bir soğutucu sıcaklık sensörünün bir başka işareti, aracınızın siyah dumanı atmaya başlamasından kaynaklanmaktadır. Aracınızın siyah duman yaymaya başlamasının birkaç nedeni vardır. MAP sensöründe veya sıcaklık sensöründe bir sorun olduğunu gösterebilir. Temel olarak, siyah duman, otomobilin motorunun olması gerekenden daha sıcak bir sıcaklıkta çalıştığı anlamına gelir, bu yüzden otomobil gerekenden daha fazla yakıt yakıyordur. Profesyonel ustalar genellikle, soğutucu sensörünün doğru çalışıp çalışmadığını belirlemek için gerekli okumaları sağlayabilen araç arıza tespit cihazlarına sahiptir.

MOTOR AŞIRI ISINIR

Belki de motor soğutma suyu sıcaklık sensörünüzün değiştirilmesi gerektiğinin en belirgin işareti motorunuzun kısa bir süre sonra aşırı ısınmaya başladığıdır. Klimayı açtığınızda motorunuzda sıcaklığın yükseldiğini  fark ettinizmi ? Aşırı ısınan bir motor aracınızın kullanım ömrünü önemli ölçüde azaltabilir ve onarımda size bir servete mal olabilir, bu nedenle en kısa zamanda kontrol edilmesini sağlayın!

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir