OTO ARIZALARI

Motor Beyni Ayarı Chiptuning Nedir

MOTOR BEYNİ (ECU) MOTOR KONTROL ÜNİTESİ AYARI NEDİR

Motor üretiminde araçlar tek tip banttan aynı şekilde üretilir,otomobil üreticileri otomobillerin nerede kullanılacağı hakkında bilgisi yoktur.

Bu nedenle, bugünün emisyon standartlarını karşılayan ve “herkese uyan” bir motor ve genel bir sistem kuruyorlar.

Örneğin : Herhangi bir yayla,köyde yaşadığınızı farz edelim , aracınız bu iklimin şartlarına ayarlanmamış olabilir veya aracınız köy şartlarına uygun üretilmiş ise normal deniz seviyesindeki kara şartlarına uygun seyahat ederken aracınızdan verim alamazsınız. 100 Derecelik bir iklime uygun araç üretimi yapılmışsa eğer başka bir yerde o aracı kullanamazsınız.

(ECU) MOTOR KONTROL ÜNİTESİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI

1950 yıllarına kadar otomobillerin çevre kirliliğine zararlarını kimse düşünmemişti,Amerika’nın LosAngeles eyaletinde duman kirliliği artmaya başlayınca bu dumanın arabalardan kaynaklanabileceğini düşünmeye başladılar ve bu konu için Kongre araştırmalara başladı,araştırma 20 yıl kadar sürdü 1970 yılında Kongre egzoz emisyon standartlarını belirleyen Temiz Hava Yasasını kabul etti.

Üreticiler alınan kararlar karşısında egzoz emisyonunu kontrol altına almak için “mikroişlemciler” kurdular. Bu araba bilgisayarının ortaya çıkmasıydı,moder bir arabada birden fazla araç bilgisayarı vardı ama içlerinde en modern olanı ECU Motor Kontrol Ünitesi idi.

ECU Motor Kontrol Ünitesi daha detaylı bir çalışma,daha iyi yakıt verimliliği,daha fazla yakıt verimliliği,daha fazla otomobil beygir gücü içerir.

ECU MOTOR KONTROL ÜNİTESİ AYARI RİSKLERİ VAR MI ?

ECU ayar yazılımını kullanarak aracınızın daha verimli çalışmasına ve daha iyi hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Motorunuzdan daha fazla güç aldığınızda en sık olan şey şu ki, gaz pedalınızla daha çok gaza basarsınız bu alışkanlık size yakıt ekonomisi sağlamaz ECU ayarı yapılsa bile arabanızın motorundan verim alamazsınız.

Ancak ECU diğer adı ( Chiptuning ) ayarlama Sağlıklı sürüş alışkanlıklarına sahip olmak önemlidir, özellikle dur-kalk sürüş ile ilgili olarak daha verimli bir sürüşe neden olabilir. 

Performans için motor ayarı genellikle, örneğin montajı gibi ek yükseltmelere eşlik eder. daha serbest akan bir egzoz. 2006-07 Subaru WRX gibi turboşarjlı araçlarda, Cobb beygir gücünde% 24 artış kaydetti. ECU’nuzu ayarlamayı denediniz mi? 

Öyleyse, keşfettiğiniz en iyi ECU ayarlama stratejileri nelerdir?

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir