Kör Nokta Algılama Sistemi Nedir
Elektrikli Otomobiller Haberler Motor Arızaları MOTOR PARÇALARI OTO ARIZALARI

Kör Nokta Algılamaya Ne Denir ?

Kör Nokta Algılamaya Ne Denir ?

Kör nokta izleme (BSM), adından da anlaşılacağı gibi: Aracınızın arka bölümünün hemen dışındaki alanı gözetler. Bu kör noktalar, yan şeritte yaklaşan bir aracı gizleyebilir çünkü birçok sürücü, araçlarının dış aynalarını yanlış yerleştirir. Sonuç olarak, o şeride girmek genellikle bir kaza ile sonuçlanır.

BSM, yan şeride bir araç yaklaşırken uyarı veren, gözlerinizin gözden kaçırdığı şeyleri tespit edebilen aktif bir sürücü yardım/güvenlik cihazıdır.

Bir zamanlar yalnızca üst düzey lüks otomobillerde bulunan kör nokta izleme, sonunda ekonomik otomobillerde olmaya başladı. BSM bir araçta standart değilse, muhtemelen bağımsız bir seçenek olarak veya bir seçenek paketinde mevcuttur.

Aracınız ne kadar büyükse, kör nokta o kadar büyük olur. Kör nokta ne kadar büyük olursa, BSM o kadar fazla şerit değiştirmenizi engelleyebilir.

Kör Nokta İzleme Nedir ?

Günümüzün sürücü yardım teknolojilerine gelince, kör nokta izleme oldukça basittir. E

n az gelişmiş örnekler, aracın arka tamponunun her iki yanına yerleştirilmiş radar veya ultrasonik sensörleri kullanır. 

Bu sensörler, bitişik şeritte aracınızın arkasına yaklaşan bir aracı algılar. Daha sofistike BSM sistemleri de yana monte edilmiş kameralar kullanır.

BSM, bir aracın kör bir noktaya girmek üzere olduğunu algıladığında, sizi belirli bir bitişik şeridin net olmadığı konusunda uyarır. Genellikle uyarı, karşıdan gelen aracın hangi tarafındaysa, dış dikiz aynasında bir yerde sarı bir uyarı ışığı şeklinde gelir. Bunun yerine aracınızın A sütununda (ön cam ile ön kapılardan biri arasındaki sütun), sürücü bilgi ekranında veya baş üstü ekranında görünebilir.

Honda ve Kia gibi birkaç marka, bazı modellerde sesli uyarı veriyor. Çoğu zaman, dönüş sinyalinizi kullanırsanız, dolu bir şeride geçeceğinizi belirten sesli uyarılar duyulur.

Kör Nokta İzleme Nasıl Çalışır ?

Kör nokta izleme, yanınızdan geçmek üzere olan araçlar için bir erken uyarı sistemi görevi gördüğünden, dış aynalarınızı etkili bir şekilde konumlandırmak için tahmin yürütmenin bir kısmını ortadan kaldırır.

Bitişik şeritlerde yaklaşan trafiği izlemek için sensörler ve bazen yana monte edilmiş kameraların bir kombinasyonunu kullanır. 

Sensörleri sıklıkla tespit edebilirsiniz. Bunlar genellikle kaporta veya ön panoda çeyrek boyutlu yuvarlak girintilerdir.

BSM ilerleyen bir aracı algıladığında uyarı moduna geçer. Bazı kör nokta izleme sistemleri o kadar karmaşıktır ki sizi o taraftaki şerit işaretçisinden uzaklaştırırlar. Sistem sizi şeridin ortasına bile yönlendirebilir.

Gelişmiş Kör Nokta İzleme Sistemleri

Kör nokta izleme sistemleri gelişmeye devam ediyor. 20 yıldan daha kısa bir süre önce piyasaya sürüldüğünde, BSM premium ve lüks otomobiller için ayrılmış bir yenilikti. Bugün en uygun fiyatlı modellerde buluyoruz.

Daha önce de belirtildiği gibi, sizi şerit işaretinden uzaklaştıran veya şeridin merkezine geri yönlendiren son teknoloji BSM versiyonları da birçok otomobilde mevcuttur. Bunu direksiyon yoluyla veya bir veya daha fazla tekerleğe fren basıncı uygulayarak gerçekleştirirler.

Kör Nokta İzleme ile Ek Güvenlik

BSM’nin, otomobil üreticileri sunmaya başlayana kadar ihtiyaç duyduğumuzu veya istediğimizi bilmediğimiz özelliklerden biri olduğu konusunda çok az şüphe var. Volvo tesadüfen ilk oldu. 2005 yılında S80 için Kör Nokta Bilgi Sistemini (BLIS) sundu.

Araç kazalarının yaklaşık %10’unun şerit değiştirme kazaları olduğu düşünüldüğünde, BSM kullanıldığında yararlı bir araç olabilir. 

Kör nokta izleme genellikle BSM ile aynı algılama araçlarını kullanan arka çapraz trafik uyarısı (RCTA) ile eşleşir. İster diğer araçlara ister insanlara geri dönerken olsun, otoparklarda geri geri giderken çok fazla kargaşa meydana gelir.

Geri vitese geçtiğinizde RCTA canlanır. Daha az karmaşık sistemler, aracınızın arkasından geçmek için rotadaki araçları izler. Arka çapraz trafik uyarısı, karşıdan karşıya geçen bir araç algıladığında sesli bir uyarı verir.

Daha gelişmiş RCTA sistemleri ayrıca yayaları tanır ve arkanızda bir yaya olduğunda uyarı verir. Daha da gelişmiş sistemler bir uyarı sesi verir ve otomatik olarak fren uygular.

Kör Nokta İzlemeyi Kullanma İpuçları

Kör nokta izlemenin etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için şunları yapmanızı öneririz:

  1. Kameraları silin : Kameralarda ve sensörlerde toz, çamur, kar ve düzgün çalışmasını engelleyebilecek herhangi bir şey bulunmadığından emin olun. Onları temizleyin ve silin.
  2. Kurulum için aracınızın kılavuzunu kontrol edin : Aktif sürücü yardımlarınızın devreye alınması ve ayarlanmasıyla ilgili ayrıntılar için kullanıcı kılavuzunuza bakın. Bu şekilde, sürüş sırasında güvende kalabilirsiniz.
  3. Sistemin sınırlamalarını bilin : Kendi sisteminizin sahip olabileceği sınırlamaların farkında olun. Her BSM sistemi aynı şekilde çalışmaz. Bazıları yalnızca belirli hızlarda ve benzerlerinde çalışabilir. Her kör nokta izleme sistemi yayaları, bisikletlileri ve evcil hayvanları tanımaz.
  4. Gözlerinizi kullanın : Geriye doğru gitmeden önce, arkanızda ne olduğunu daima kendi gözlerinizle iki kez kontrol edin.

Kör Nokta İzlemenin Faydaları

Kör nokta izleme deneyimi yaşamadıysanız birkaç avantaj :

  • Bazı kazaları önleyecek ve bazılarını en aza indirebilir.
  • Artan sürüş farkındalığı yaşayacaksınız.
  • Kendinizi daha güvende ve kendinden emin hissedeceksiniz ve yolcularınız da öyle.
  • Erken uyarı, yanıt vermeniz gereken süreyi artırır.
  • Sizi yakın mesafelerde araba kullanmanın stresinden biraz olsun kurtarır.
  • Araç ne kadar büyük olursa, fayda o kadar büyük olur.

Kör Nokta İzleme Sistemleri Türleri

Şu anda, temelde iki tür kör nokta izleme sistemi vardır. Daha az müdahaleci sistem sadece bir uyarı sağlar. Daha müdahaleci sistem, uyarıyı direksiyon yardımı ile eşleştirir.

Kör-Spor Uyarısı

Sadece bir uyarı olan bu BSM sistemi, genellikle dış aynada veya yan taraftaki A sütununda bulunan ve potansiyel tehlike içeren görsel bir uyarı verir. Daha ilgili sürümler, o taraftaki dönüş sinyalini etkinleştirirseniz sesli bir uyarı da verir.

Otomatik Acil Direksiyonlu Kör Nokta Uyarısı

Bu tür sistemler, sizi beladan uzaklaştırmak için bir veya daha fazla tekerlek üzerindeki frenleri de devreye sokabilir. Ancak, halihazırda bir aracın bulunduğu bir şeride girmeye çalışırsanız, bu sistem sadece görsel ve sesli bir uyarı vermekle kalmayacak, aynı zamanda sizi şeridin ortasına da yönlendirecektir.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir