FİESTA FORD Genel

FORD FİESTA’DA ESP NEDEN YANAR ?

Ford Fiesta’nızda ESP ışığının yandığını fark ettiniz ancak sorun olup olmadığını bilmiyorsunuz. Merak etmeyin bu yazımızda sizlere anlatacağız.

ESP : Elektronik stabilite programı  esp’nin amacı dönüşlerde kontrol kaybını önlemektir.

ESP Sistemi 2012 yılından itibaren zorunlu hale getirildi.

ESP NASIL ÇALIŞIR ?

Kontrol kaybını algılamak için Ford Fiesta’nıza sensörler yerleştirildi. Görevleri, direksiyon simidinde verilen hareketin yönü ile uyumlu olmadığında sinyal vermektir.

ESP’NİN MÜDAHALE DURUMU

PSE kendini 2 durumda gösterir. Aşırıya kaçan veya savrulan durumlar vardır .

FAZLA KAYMALAR

Aşırı savrulduğunuzda, Ford Fiesta’nızın arka lastiklerinin artık tutunmadığı anlamına gelir, ancak bu patinaja neden olabilir. 

Gerçekten de ıslak yollarda hızlı viraj aldığınızda bu oluyor. Bu tür durumlarda aracınızı dengelemek için ESP tam tersi şekilde müdahale edecektir. Yani direksiyonu yeniden dengelemek için dış ön tekerleğe fren basıncı verecektir .

AŞIRI SAVRULMA

Ford Fiesta’nızın ön kısmındaki sürüş tekerleklerinin kavrama eksikliği olduğunda Ford Fiesta’nızın bir önden savrulması oluşur. Bu durumda tekerlekler tepki vermiyor yani dönüşü yapamıyorsunuz, arabanız düz gidiyor. Bu durumda ESP, Ford Fiesta’nızın yönünü düzeltmek için arka iç tekerleğe müdahale eder .

Ancak daha fazla verimlilik için ESP tek başına çalışmaz. Ford Fiesta’nız, iyi bir direksiyon hakimiyeti sağlamanıza yardımcı olacak bir dizi ek elektronik bileşene sahiptir.

Ford Fiesta’mın ESP’sini tamamlayan sistemler
Ford Fiesta’nızdaki ürünFord Fiesta’nızdaki RolFord Fiesta’nızda çalıştırma
ABS: Anti-blokaj sistemiAmacı, aracın kontrolünü kaybetmesine neden olacak acil frenleme durumunda tekerleklerin kilitlenmesini önlemektir.Bunun için Ford Fiesta’nız her tekerlekte sensörler ve bir bilgisayar beyni ile donatılmıştır.
Bu, tekerleklerin hızını kontrol edecek, bir zayıflama tespit ederse, bu durumda tekerleklerin kilitlenmesini önlemek için frenlere uygulanan gerilimi uyarlayacaktır.
ÇekişOtomobilin patinaj yapıp yapmadığını uyarmak için ön tekerleklerin hızını arka tekerleklere kıyasla kontrol edecektir.ABS ile bağlantılı olarak etkinleştirilir, çünkü ön tekerleklerin patinip kaymadığını, yani özellikle kötü hava koşullarında, kavrama eksikliği nedeniyle arka tekerleklere göre daha hızlı çalışıp çalışmadığını analiz etmeyi mümkün kılan aynı sensörlerdir. kaygan bir yol.
Fren dağıtıcısıAni fren pedalına bastığınızda arabayı dengelemek ve arabanın önüne yük transferi olgusunu önlemek için hareket edecektir. Bu, arka tekerlekleri kilitleyebilir, çünkü gerilim aracın önüne aktarılır ve arka fren sistemini daha az verimli hale getirir.Ford Fiesta’nızın önüne ve arkasına takılan hidrolik üniteyi kullanarak, fren dağıtıcısı, blokajı önlemek için arka tekerleklere uygulanan gerilimi azaltacaktır, bu cihaz ABS’yi tamamlayıcı niteliktedir.

FORD FİESTA’NIZDA ESP IŞIĞI NE ZAMAN YANIYOR ?

ESP uyarı ışığını nasıl tanımlayacağınızı bilmelisiniz :  Bu, patinaj yapan bir araba için 2 dolambaçlı çizginin izlediği bir yoldur.

ESP : Turuncu renktedir ve ilk çalıştırmada diğer gösterge ışıkları ile aynı şekilde yanar ve Ford Fiesta’nız çalıştırıldığında söner.

SÜRÜŞ SIRASINDA

Ford Fiesta’nızı sürerken ESP uyarı ışığı yandığında merak etmeyin bu normaldir, özellikle dönüşlerde ESP sisteminin açık olduğu konusunda sizi uyarmak için kullanılır. 

Sensörler, bunları analiz edecek ve gerekirse elektronik yardım cihazlarını etkinleştirecek olan bilgisayara veri gönderecektir.

Öte yandan, geçerli bir sebep olmadan ışık sönmezse, bu durumda sensörleri kontrol ettirmeniz gerekeceği anlamına gelir, arızalı bir donanım olabilir. 

Sonuç olarak sistem, bilgisayarın artık ESP’yi başlatmak için yeterli veriyi almadığını size bildirmeye çalışır.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir