AUDİ Motor Arızaları OTO ARIZALARI VOLKSWAGEN

DSG Otomatik Şanzıman Nedir, Nasıl Çalışır ?

DQ250 olarak da bilinen enine altı vitesli DSG şanzıman, birçok üretici tarafından araçlarda bulunan çift kavramalı bir otomatik şanzımandır. Bu üreticiler arasında Audi, Volkswagen, Skoda ve Seat bulunur. DQ250, her ikisinden de yararlanmak için manuel şanzıman dişlileri ve otomatik şanzıman kavramalarının bir kombinasyonunu kullanan çift debriyajlı bir şanzımandır.

Bu özel şanzımanın yerini daha yeni versiyonlar aldı, ancak bugün hala yolda olan birçok araçta kullanıldı

DSG Şanzıman Nasıl Çalışır ?

Arızalara geçmeden önce kısaca DSG şanzımanın nasıl çalıştığına ve diğer şanzımanlardan nasıl farklı olduğuna değineceğiz.

Geleneksel bir otomatik şanzıman, istenen çıkış oranını üretmek için bir dizi debriyaj paketi kullanır. Bu iyi çalışıyor, ancak dezavantajları var, en büyüklerinden biri yakıt verimliliği. Tersine, manuel şanzımanlar katı metal dişliler ve manuel olarak çalıştırılan tek bir debriyaj kullanır. Bu kurulum daha az direnç ve daha iyi yakıt verimliliği sağlar, ancak bu, sürücünün sinir bozucu debriyaj pedalları ve vites kolları ile uğraşması gerektiği anlamına gelir.

DSG, Direct-Shift Gearbox’ın kısaltmasıdır ve tasarımına her iki dünyanın en iyilerini dahil eder. Debriyaj uygulamasını ve vites değiştirmeyi kontrol etmek için gelişmiş bir elektro-hidrolik kontrol modülü kullanan DSG, manuel vitesli viteslerin daha yüksek verimliliğini elde ederken tam otomatik sürüş konforunu masaya getirebilir. Ayrıca, bir debriyajın çift numaralı viteslerden ve diğerinin tek numaralı viteslerden sorumlu olduğu çift debriyaj düzeneğinden yararlanarak vites değiştirme kalitesini daha da artırır.

DSG ŞANZIMAN ÇALIŞMA VİDEOSU İÇİN LİNKE TIKLAYIN :

Not: Bu makale özellikle DSG iletiminin DQ250 varyantı ile ilgilidir. 7 vitesli DQ200 ve sıralı 0B5 şanzıman gibi başka varyantlar da var.

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir