Haberler

10 İstenmeyen Araba Sesi ve Anlamları Nedir ?

  • Olağandışı seslerde genellikle arabanızda bir sorun var demektir.
  • Bazı sesler kolayca çözülebilen bariz sorunlara işaret eder.
  • Diğer sesleri izlemek daha zor olabilir ve arabanızı teşhis etmek ve onarmak için bir uzmana ihtiyacınız olabilir.

Garip araba seslerinin nedenlerini bilmek, sorunun büyük mü küçük mü olduğunu ve sorunun ne kadar sürede kontrol edilmesini sağlamanıza yardımcı olacaktır.
Aracınızın sesinin ciddi bir sorunun sonucu olup olmadığından emin değilseniz, saygın bir tamirciden hemen tavsiye isteyin.

Yokuş Aşağı ve Yukarı Tırmanış

Frenleri kullandığınızda aracınız tıkanma sesi çıkarırsa, fren disklerinde, kaliperlerde veya balatalarda ciddi aşınma veya hasar meydana gelebilir.

Darbe, çarpmaların üzerinden geçerken meydana gelirse, arabanızın süspansiyonunda bir sorun olabilir veya egzozun bir kısmı gevşek olabilir.

Köşeleri döndürürken arabanız durursa, direksiyon, tekerlekler ve lastikler veya aşınmış bir tekerlek yatağı ile ilgili bir sorun olabilir.

Vuruntu veya Tık Sesi Varsa

Aracınızın şanzımanından gelen bir vuruntu veya tık sesi varsa, debriyaj baskı yatağında veya debriyajın kendisinde (bir kılavuzda) veya şanzıman içindeki şaftlarda ve dişlilerde bir soruna işaret edebilir.

Vuruntu veya tık sesi arabanın altından geliyorsa, yağda düşük seviye olabilecek diferansiyel (ler) veya şanzımandan veya bir evrensel veya CV mafsalından veya tekerlek yatağından olabilir.


Sürtünme veya Tıslama Sesi

Kaputun altından gelen bir tıslama sesi, motor bloğuna veya egzoz manifolduna sızan radyatör soğutma suyu gibi motorun sıcak bir kısmına giren bir sıvı sızıntısı olduğunu gösterir.

Hızlanma sırasında tıslama gerçekleşirse, bunun yerine motorun hava girişinin etrafındaki küçük hortumlardan birinden vakum sızıntısı olabilir.

Vurma Sesi

Motorunuzdan vurma sesi genellikle bir şeyin ciddi bir şekilde yanlış olduğunun bir işaretidir – mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirin. 

Bir uzman, bunun motorun içi ile ilgili büyük bir sorun olup olmadığını veya daha kolay bir şekilde çözülebileceğini söyleyebilir.

Bazen ‘vurma’ olarak adlandırılan bir motor durumu vardır, ancak hızlandığınızda aslında hafif bir metalik ‘ping’ gibi görünür ve çok düşük bir güçle zayıf ayarlanmış veya yanlış yakıtla çalışan bir motordan gelebilir oktan (veya Araştırma Oktan Sayıları (RON)) derecesi

Yüksek Ses

Egzoz borunuzdan gelen yüksek bir patlama, yanmamış yakıt motordan çıktığında ve egzoz borusunda tutuştuğunda ortaya çıkan bir geri ateş sesidir.

Bir yerde vakum veya egzoz sızıntısı olabilir veya katalitik konvertörle ilgili bir sorun olabilir – eski bir arabada, motorun ayarının bittiğini gösterebilir.

Patlama veya parçalama, aracın önünden geliyorsa, tıkanmış bir yakıt filtresi, eski bujiler veya arızalı bir katalitik konvertör nedeniyle motorun yakıt, ateşleme veya egzoz sisteminde bir sorun olduğunu gösterebilir.

Çıngırak Zil Sesi

Arabanızın altındaki çıngıraklar bir şeyin gevşek olduğunu veya bir şeyin orada olduğunu gösterir. Egzoz sisteminin veya süspansiyonun bir kısmı geri gelmiş olabilir ve en kısa zamanda kontrol edilmelidir.

Kükreyen Ses

Hızlandığınızda kükreyen veya düz bir gürültülü egzoz, genellikle susturucunun arabayı sessiz tutmak için işini yapmadığı noktaya paslanmış veya hasar görmüş eski bir egzoz sistemine sıkıca işaret eder.

 Bir egzoz sorunu genellikle arabanızı durdurmaz veya daha fazla hasara neden olmaz, ancak kabine egzoz emisyonları girmesine neden olabilir, bu yüzden hemen kontrol edilmelidir.

Kaputun Altından  Tıklama Sesi

Kaputun altından hafifçe vurmak veya tıklamak, motorunuzun yağının az olduğu anlamına gelebilir, bu da kontrol edilmesi ve doldurulması kolaydır.

Eski bir motorda, supap dizisinde bir sorun olduğunu önerebilir. Aracınız çok fazla kilometre yapmışsa ve / veya düzenli olarak bakım yapılmadıysa, motorunuzun eskimiş olduğunu gösterebilir, ancak bazı motorlar mutlu bir şekilde yoluna devam edecektir, özellikle de motor ısındığında veya daha sıcak aylarda ses kaybolur.

Islık Sesi

Kaputun altından ıslık sesi gelmesi, motorunuzun hava girişi etrafındaki hortumlardan birinden vakum sızıntısı olduğu anlamına gelebilir – bunların izlenmesi zor olabilir, ancak genellikle düzeltilmesi kolaydır.

 


Gıcırtı Sesi

Arabanızın kaputunun altından gıcırdayan bir ses, en yaygın ve kolayca sabitlenen araba seslerinden biridir. Klima veya hidrolik direksiyon gibi aksesuarları motordan tahrik eden kayışlardan birinin kasnakta kaydığı anlamına gelir. İyi bir tamirci bunu birkaç dakika içinde sizin için sabitleyecektir.

Frenleri kullanırken gıcırtı tekerleklerden geliyorsa, aşınmış fren balataları veya başka bir fren sistemi probleminiz olduğu anlamına gelebilir.

                                     Saygılarımızla

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir