SEAT, Mayıs 1950’de, devlete ait bir endüstriyel holding şirketi olan Instituto Nacional de Industria olan INI tarafından kuruldu. Yirminci yüzyılın ilk yarısında İspanya, özellikle diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında çok sınırlı bir otomobil pazarına sahipti.
Sadece sınırlı otomobil üretimi vardı ve üretilenler ağırlıklı olarak ölçeğin lüks ucundaydı.SEAT’ın kökenleri aslında 1940 yılında İspanyol bankası Banco Urquijo tarafından SIAT’ın (‘Sociedad Ibérica de Automóviles de Turismo) kurulmasıyla olmuştur.
Amaç, İspanya’nın kendi seri üretim otomobil pazarını kurmaktı ve başlangıçta özel bir girişim olacaktı, ancak INI, Franco’nun bir kararının ardından devraldı.

İspanya kendi arabalarını seri üretme konusunda deneyimsiz olduğu için yabancı bir ortak arayacaklar. Ancak, İkinci Dünya Savaşı devam ediyordu ve İspanya hala kendi İç Savaşı’ndan kurtuluyordu, bu yüzden projeyi ertelediler. Ve bildiğimiz gibi SEAT, 1950’de 600 milyon peseta (bugün neredeyse 3,6 milyon avro) ve Fiat ile ittifakla kuruldu.zaten çantada İlk otomobil 1953’te piyasaya sürülen SEAT 1400 modeliydi. SEAT, üretim sürecinde mümkün olduğunca çok sayıda yerel İspanyol tedarikçi kullanmaya odaklanmıştı ve 1957’ye kadar üretim parçalarının %93’ü İspanyol’du.

Piyasaya sürülen ilk SEAT aslında lüks bir otomobil olarak kabul edildi ve bu nedenle yüksek fiyatlı ve ortalama İspanyol tüketicisi için uygun fiyatlı değildi. SEAT’ın teknik uzmanlıktan yoksun olması nedeniyle, ilk modelleri yeniden etiketlenmiş veya yeniden şekillendirilmiş Fiat modelleriydi ve kendi geliştirdikleri model olan SEAT 800’ü piyasaya sürmeleri 1963 yılına kadar değildi. Ve oyunun kurallarını değiştiren SEAT 800 oldu. Birçok İspanyol aile için ilk otomobildi ve o kadar popülerdi ki İspanya’da SEAT 800’ün bir anıtı bile var.

ALFA ROMEO Arızalar ASTON-MARTİN AUDİ Australia BENTLEY BMW BUGATTİ BUİCK BYTON CADİLLAC CATERHAM CHERY CHEVROLET CHİRON CHRYSLER CİTROEN CUPRA DACİA DAEWOO DAİHATSU Dizel Araç Parçaları DİZEL ENJEKTÖR ÖZELLİKLERİ DODGE Elektrikli Araba Parçaları ve Görevleri Elektrikli Otomobiller FERRARİ FİAT FİSKER FORD GEELY Genel GENESİS GMC Haberler HONDA HYUNDAİ İNFİNİTİ ISUZU JAGUAR JEEP KİA Klasik Arabalar KOENİGSEGG LADA LAMBORGHİNİ LANDROVER LEXUS LİNCOLN LOTUS MARCOS MASERATİ MAYBACH MAZDA MCLAREN MERCEDES MERCURY MG MİNİ MİTSUBİSHİ Motor Arızaları MOTOR PARÇALARI NİSSAN OPEL OTO ARIZALARI PAGANİ PONTİAC PORSCHE RAM RENAULT RİVİAN ROVER SAAB SANDERO SEAT SKODA SUBARU SUZUKİ TESLA TOYOTA TÜVTÜRK MUAYENE VOLKSWAGEN

Araç Sahiplerinin Bilmesi Gereken Triger (Zamanlama) Arızaları

Araç Sahiplerinin Bilmesi Gereken Triger (Zamanlama) Arızaları Arızalı triger kayışının en yaygın belirtilerini sizin dikkatine sunmanıza yardımcı olmak için derledik. 1. Motordan Gelen Tuhaf Sesler Duyuyorsunuz Arızalı bir triger kayışı, motorunuzdan kaynaklanacak iyi bilinen bir “tıkırtı” sesi üretebilir. Bu tıkırtı sesi, yağınızı kontrol ederseniz ve seviyeniz normal bir aralıktaysa, motorunuzdaki düşük yağ basıncının bir işareti olabilir, […]