Buji Arızaları ve Nedenleri , Buji Kablo Arızaları , Motor Tekleme Nedenleri ve daha bir çok  teknik açıklama Otomakinist'te 
Arızalar Haberler Motor Arızaları MOTOR PARÇALARI

Buji Arızaları ve Nedenleri ?

Bujiler motorun ayrılmaz bir parçasıdır . Her biri, motordaki yakıtı ateşlemek için kullanılan terminaller arasında biraz yüksek voltajlı kıvılcım gönderir. Bujiler arızalandığında, motorunuzun çalışmayı durduracağı anlamına gelir.

Zamanla bujiler kirlenebilir, yanmış yakıttan bir kalıntı alarak elektrotları karbonla kaplayabilir. Ek olarak, metal bileşenlerin tekrar tekrar kıvılcımlanması, onları basitçe aşındırabilir, bu da kıvılcımın elektrotlar arasında atlaması gereken mesafeyi artırarak aküden her zaman mevcut olmayan ek şarj gerektirir. Kısacası, bujiler yıpranacaktır.

Peki bujilerinizin normal şekilde çalışmadığını nasıl anlarsınız ? Bu küçük ama hayati önem taşıyan parçanın bozulmaya başlamasının ana belirtileri nelerdir ?

Tekleme

Bujiler, pistonların yanma odalarındaki yakıtın ateşlenmesinden sorumlu olduğundan, bu, hatalı veya tutarsız bujilerin klasik belirtilerinden biridir. Tekleme , bujilerin hava yakıt karışımını düzgün şekilde ateşleyemediği için motorunuzun sarsıntılı bir harekette titremesidir. Çarpma sesleri fark edeceksiniz , motor gücü düşüyor – özellikle de hareketsiz durumdan hareket halindeyken – ve sürüş kalitesi azalacak.

Motor Arızası Işığını Kontrol Edin

Bu ışık, birkaç nedenden dolayı gösterge tablonuzda yanıp sönerek devreye girebilir . Bunlardan biri arızalı bujilerdir ve bazı araçlarda bu, göreceğiniz tek veya ana göstergelerden biridir. 

Motor tekleme yaptığında, genellikle ECU tarafından arıza olarak algılanır ve kontrol motoru ışığının yanmasına neden olur. Işık sizi bir sorun konusunda uyardığında, bir OBD2 tarayıcı kullanmak, nedeni belirlemenize olanak tanır – bu, bujilerle ilgili bir sorun olabilir.

Rölanti Bozuklukları

Normalde bir araba, temel olarak 1.000 rpm civarında rölantide çalışacaktır. Şüphesiz, bir kavşakta veya ışıklarda beklerken motorun hafifçe mırıldanma sesine oldukça alışmışsınızdır. Yumuşak uğultu , yalnızca rölantide meydana gelen belirli bir tür tekleme silindirinden yayılan , arabanın sallanmasına neden olan sert, ürkek bir sese dönüşüyorsa bunu fark edeceksiniz .

 Motor tekleme yaptığında, bu, oksijen sensörleri tarafından genellikle yanlış bir şekilde tanımlanabilen yanmamış yakıtın geçmesine neden olabilir, bu da daha sonra yakıt ve hava akışını ayarlayarak teklemelere neden olan zayıf bir karışıma neden olur.

Zor Çalışma

Araba sabah çalışmıyor mu ? 

Çoğu insan bunu genellikle yakıt ikmali yapmayı unutmaya veya pilin bir anına sahip olmasına bağlar. 

Bununla birlikte, kötü bujiler aynı zamanda gitmek istediğiniz yere gitmenizi de engelleyebilir – marş sürecini durdurabilir veya nihayet düzgün bir şekilde dönmeye başlamadan önce motoru çok uzun süre marşa basmanıza neden olabilir.

Özellikle motorun tamamen soğumasına izin verildiğinde, aracınızı çalıştırmak, motor için zor bir iştir. Kontrol modülü, motoru çalıştırmak için biraz fazladan yakıt ekler. Normal, sağlıklı bir buji için hiç sorun değil, ancak bu, eski, aşınmış bujilerin sıklıkla mücadele edeceği yerdir.

Arızalı bujiler ayrıca, alternatörü doldurmak için alternatörden herhangi bir şarj gelmediğinden, çalıştırma sırasında akünün erken boşalmasına neden olur. Fişlerinizi değiştirmek pilden tasarruf etmenize yardımcı olabilir ve doğru şekilde başladığınızdan emin olabilirsiniz.

Yavaş Hızlanma

Boştayken oksijen sensöründeki sorunlardan zaten bahsetmiştik, ayağınızı yere bastığınızda da bu sorun ortadan kalkmıyor. Yalın karışım, hızlanmayı araba için gerçekten zor bir görev haline getirebilir ve eskisi gibi blokların dışına çıkmadığını fark edeceksiniz. 

Bunun yerine yavaş ve halsiz bulacaksınız. Araba normal tepki vermiyor, hatta bazen kendini gerçekten çekmek için çok çalışması gerektiği izlenimini veriyor.

Kötü bir hızlanma yaşıyorsanız, büyük olasılıkla buji sorunları hatalı olabilir. Ayağınızı yere koyduğunuzda, odacıklar daha hızlı dolduğundan bujilerin daha hızlı çalışması gerekir – yani, bir bujiyle ilgili bir sorun varsa, o zaman hızlanmaya çalıştığınızda muhtemelen belirginleşir. 

Bujilerinizi kontrol ettirerek sorunu çözün ve hatalı oldukları tespit edilirse değiştirin.

Tereddüt ve Dalgalanma

Yine, bu hızlanma ile ilgili bir sorundur. Motorunuzun pedala yapılan basınca normal tepki vermediğini fark edeceksiniz. Yine bu, motorun doğru güç seviyesinde yanamamasına yol açan daha önce bahsedilen zayıf hava yakıt karışımından kaynaklanmaktadır. Otoyol veya çift anayol gibi yakın trafikte sürerken özellikle tehlikeli olabilir .

Ve… sonunda

Hiç kimse arabasında bir arıza istemez, ancak en azından buji sorunlarınız varsa, bunlar bazı yedek parçalar satın alarak gerekli çalışmaları yaparak kolayca çözülebilir. Bu dünyadaki en kolay iş değil, ancak küçük bir tavsiyeyle, bujilerinizi evde değiştirmek, profesyonellere ödeme yapmaya kıyasla size biraz para kazandırabilir. Ve çoğu mekanik problemde olduğu gibi – erken teşhis ve çözümlemenin arabanızda meydana gelen sorunları durdurabileceğini unutmayın. 

Cihan Usta
Otomakinist ototamir,bakım,yedekparçalarla ilgili bilgi sitesi olarak tasarlanmış ve tamamen sürücülere ve ustalara hitap eden bir haber sitesi olarak siz kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.
https://www.otomakinist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir